Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Reklama » Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody

Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody

Marta Żydek

Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody powstała w 1995 roku z inicjatywy prezesa Karola Marczaka. Celem jej powstania było uwrażliwienie społeczeństwa na odchodzące relikty przeszłości, na zaniedbywane zabytki, które są częścią naszego dobra narodowego. Nie można pozostać na to wszystko obojętnym. Należy dbać o nasze wspólne dziedzictwo i zachować je dla kolejnych pokoleń.

Fundacja jest organizacją pozarządową, a także Organizacją Pożytku Publicznego (OPP), w związku z tym ma możliwość uzyskiwania 1% podatku dochodowego. Nasz zespół liczy 16 osób – w większości są to wolontariusze, młodzi ludzie z wieloma pasjami, którzy nie są obojętni na zanikające dziedzictwo kulturowe.

Siedzibą fundacji jest Poznań, jednak funkcjonujemy nie tylko na terenie Wielkopolski, ponieważ pragniemy działać na rzecz zabytków w całej Polsce. Dlatego też promujemy ideę ochrony zabytków nie tylko na naszej stronie internetowej, ale również poprzez 17 profili facebookowych poświęconych poszczególnym obiektom lub regionom. Chcielibyśmy założyć ośrodki dla poszczególnych regionów, ciągle zatem poszukujemy wolontariuszy z różnych terenów Polski, gdyż takie osoby najlepiej znają najbardziej zagrożone i potrzebujące opieki obiekty z danej okolicy.

Głównymi przejawami naszej działalności są bezpośrednie dotacje na zabezpieczenia i remonty zabytków, poradnictwo prawno-administracyjne dla właścicieli zabytków, a także podejmowanie interwencji w urzędach i instytucjach na rzecz zabytków, których właściciele nie dbają o nie, doprowadzając je do ruiny. Obecnie prowadzimy pięć tego typu działań, z których najbardziej zaawansowana jest akcja ratowania zamku w Ratnie Dolnym na ziemi kłodzkiej.

Od kilku lat wspólnie z naszymi partnerami zbieramy z powodzeniem 1% na renowacje obiektów zabytkowych. Cały czas poszukujemy osób, które mają problemy z pozyskiwaniem funduszy na te cele. Każdy, kto jest właścicielem zabytkowego obiektu: dworku, pałacu, posiada zabytkowe pojazdy mechaniczne, książki, biżuterię, numizmaty itp., może zgłosić się do nas o pomoc. Współpracujemy także z instytucjami państwowymi (muzea, domy dziecka), a także z parafiami (szczegóły w naszej zakładce Projekty). Wachlarz naszych możliwości jest szeroki i pomożemy każdemu dla wspólnego dobra zabytków. W celu zabezpieczenia obiektu, jesteśmy gotowi przejąć go od właściciela, który nie ma środków na jego utrzymanie. Ułatwiamy także sprzedaż i obrót nieruchomościami historycznymi, o ile zmiana właściciela może pomóc w ich uratowaniu.

Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej oraz profilu na Facebooku, a także do kontaktu z nami.

Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody, ul. Winiary 17/4, 60-655 Poznań

tel. 61 823 37 18 lub 695 662 123

e-mail: biuro@zabytki.org lub ratujemy@zabytki.org

KRS 0000195764

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.