Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Reklama » Kurpiński, Dobrzyński, Moniuszko

Kurpiński, Dobrzyński, Moniuszko

Narodowe Forum Muzyki

Z radością informujemy, że 12 lutego 2021 roku ukazał się nowy album Narodowego Forum Muzyki – Kurpiński, Dobrzyński, Moniuszko, nagrany przez Wrocławską Orkiestrę Barokową pod dyrekcją pana Jarosława Thiela. Na płycie znalazły się: premierowe nagranie Elegii c-moll Karola Kurpińskiego, zarejestrowana po raz pierwszy na instrumentach historycznych II Symfonia c-moll „Charakterystyczna” Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego oraz uwertura Bajka Stanisława Moniuszki.

Bohaterowie naszego nagrania żyli i tworzyli w kraju, który oficjalnie nie istniał, uzależnieni od kaprysów raz mniej, kiedy indziej bardziej surowych cenzorów, przepełnieni marzeniami o karierze w wielkiej, wolnej Europie, a jednocześnie skazani na walkę o podniesienie mizernego poziomu lokalnego życia kulturalnego. Los nie oszczędził także ich spuścizny – w kolejnych historycznych zawieruchach znaczna część ich dorobku uległa zniszczeniu lub daleko idącej fragmentaryzacji. I chociaż nagrywaliśmy niniejszą płytę 75 lat po zakończeniu II wojny światowej – najtragiczniejszej wyrwy w historii kultury polskiej – i ponad 30 lat po obaleniu komunistycznej dyktatury, to skala spustoszeń wciąż jest tak wielka, że nadal nie udało się jeszcze odtworzyć i przywrócić do życia koncertowego znacznej części twórczości nawet tych, których uważamy za największych po Chopinie kompozytorów pierwszej połowy XIX stulecia.

Jarosław Thiel, fragment tekstu zamieszczonego w booklecie płyty

Nagrano w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu w dniach 17–20 września 2020 roku. Reżyseria nagrania, montaż, mastering: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko. NFM 72, ACD 282.

Patronat medialny: Program II Polskiego Radia. Płytę można kupić w Kasie NFM, w księgarni Niskie Łąki oraz online w NFM Shop.

Tytuł: Kurpiński, Dobrzyński, Moniuszko

Wykonawcy: Jarosław Thiel – dyrygent, Wrocławska Orkiestra Barokowa

Program:

Karol Kurpiński (1785–1857)

1. Elegia c-moll

Rekonstrukcja brakujących fragmentów partytury – Jarosław Thiel

Ignacy Feliks Dobrzyński (1807–1867)

II Symfonia c-moll op. 15 „Charakterystyczna”

2. Andante sostenuto – Allegro vivace

3. Andante grazioso

4. Minuetto alla Mazovienna: Allegro ma non troppo

5. Vivace assai

Stanisław Moniuszko (1819–1872)

6. Bajka (Baśń zimowa) – uwertura fantastyczna na wielką orkiestrę

Projekt „Wolność słyszana dźwiękami” dofinansowano ze środków ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

Kurpiński, Dobrzyński, Moniuszko

Kurpiński, Dobrzyński, Moniuszko

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.