Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Reklama » „Plastikowy delfin i inne opowiadania”

„Plastikowy delfin i inne opowiadania”

Romuald Lazarowicz

Inwencja autora w pomysłowości fabularnej nie zna granic – aż do czytelniczego przerażania. Jednakże tworzy nie tylko światy abstrakcyjne, lecz także buduje je według zasad prawdopodobieństwa, w przeciwieństwie do większości twórców science fiction lub z nurtu tzw. fantasy. Może jeślibyśmy chcieli koniecznie szukać jakichś współczesnych podobieństw, to trzeba by wskazać na modny dziś, lecz ostatecznie dość jałowy ideowo i poznawczo, nurt tzw. historii alternatywnych.

Natomiast głównym zamysłem i jednocześnie przesłaniem autorskim tych… tu się zawahałem, tych opowiadań, nowel, paraboli, moralitetów, gnom, w każdym razie tego literackiego bogactwa gatunkowego, jest nasze bytowanie tu i teraz. Ale w potrzaskanym, wyolbrzymiającym zwierciadle – w głupocie, cynizmie, krętactwie, chciwości, okrucieństwie, cwaniactwie, chamstwie i wszelkich możliwych, a znanych, okropnościach moralnych skłaniających czytelnika do zapytania samego siebie: ile jest w tym mojej winy, a ile losu.

Tak, los ironiczny jest prawie zawsze przeciw człowiekowi. Na przykład sukces obraca w porażkę i pobudza do złych działań. Tych determinacji nie sposób ogarnąć rozumem. To oczywiste, gdyż i los, i ludzka aktywność, uwidaczniające się w polityce i historii, nie są racjonalne. I to jest najważniejsze przesłanie tego dzieła, kompromitujące, należałoby powiedzieć paradoksalnie, irracjonalne zadufanie współczesnego człowieka w rozum. Ile zła sprawia ono, owo zarozumialstwo, dziś i wyrządziło w drugiej połowie XVIII w.! Za karę jeden z bohaterów Lazarowicza otrzymuje w czyśćcu polecenie przepisywania przez 300 lat klasyków myśli lewicowej…

Jacek Wegner, fragment Posłowia

*****

Plastikowy Delfin

„Plastikowy delfin” Romualda Lazarowicza to książka, która ma trzy, najważniejsze z punktu widzenia czytelnika, zalety: świetne pomysły, przejrzysty styl i zwięzłość. Umiejętnie balansująca na granicy realizmu i fantastyki, autor ukazuje nasz świat taki, jakim jest, a także takim, jakim mógłby być, gdyby niektóre z dzisiejszych pomysłów zostały urzeczywistnione. A że istnieje takie prawdopodobieństwo, fantastyczne wizje, jak choćby ta z opowiadania „Exodus”, odczuwamy jako niepokojąco realne – z tym, że ta realność zaczyna przypominać koszmar.

Damian Leszczyński

Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy żyje na najlepszym z możliwych światów – niech sięgnie po „Plastikowego delfina” – jego strachy znajdą potwierdzenie. W pełnych zaskakujących point opowiadaniach Romualda Lazarowicza znajduję coś z własnych klimatów radiowego magazynu „60 minut na godzinę”, może tylko bez naiwności, cechującej niekiedy nas z lat 70. minionego stulecia.

Marcin Wolski

*****

Romuald Lazarowicz – dziennikarz, publicysta, wydawca. Spory kawałek życia spędził w antykomunistycznym podziemiu. Wrocławianin z urodzenia i wyboru. Domator, żonaty od 33 lat. Współautor kilku książek „poważnych”, redaktor kilkudziesięciu innych. Pasjonuje go historia, przede wszystkim XX wieku, kolekcjonuje filmy fabularne.

Romuald Lazarowicz, Plastikowy delfin i inne opowiadania, „Lena”, Wrocław 2012, 234 s., format A5 (21x14,8 cm), oprawa miękka. ISBN 978-83-930857-9-8

Cena detaliczna: 25,00 zł (wraz z kosztami wysyłki – w Polsce)

Zamówienia można składać: tel. 0603 96 46 39, e-mail: info@wydawnictwo-lena.pl

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.