Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Reklama » Porywająca opowieść o Łazienkach Królewskich

Porywająca opowieść o Łazienkach Królewskich

Muzeum Łazienki Królewskie

Zwyczaje towarzyszące toalecie króla, łazienkowska piramida czy podróżujące carskie cytrusy – między innymi o tym w swojej najnowszej książce pt. Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze opowiada pan Grzegorz Piątek, uznany krytyk i historyk architektury. To pierwsza tego typu publikacja wydana nakładem Muzeum Łazienki Królewskie, opisuje bowiem królewską rezydencję nie tylko jako siedzibę władców, ale też powszednie dla warszawiaków miejsce spacerów.

Podczas spaceru i w domowym zaciszu – w obu przypadkach trudno się oderwać

Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze nie jest przewodnikiem w tradycyjnym ujęciu. Choć zawiera szereg praktycznych informacji dotyczących muzeum, to czyta się go niczym fascynującą powieść historyczną, bo – jak pisze we wstępie autor – Łazienki były placem zabaw książąt, królów i magnatów, rezydencją ostatniego polskiego króla, ulubionym parkiem carów, miejscem doniosłych wydarzeń politycznych, siedzibą przywódców demokratycznej i niedemokratycznej, wolnej i okupowanej Polski.

Mimo dziejącej się tu „wielkiej historii” dla Warszawy to jednak przede wszystkim ulubione miejsce wypoczynku. Nowy przewodnik stara się uchwycić ten fenomen, a zmiana perspektywy to niewątpliwie jedna z największych wartości tej publikacji. Dodatkowym jej atutem jest opracowanie edytorskie, które pozwala czytelnikowi na samodzielny wybór kierunku narracji, przez co doskonale sprawdzi się zarówno podczas spaceru po Łazienkach, jak i w domowym zaciszu.

Ze swadą i erudycją

Grzegorz Piątek jest uznanym krytykiem i historykiem architektury, badaczem dziejów Warszawy, kuratorem wystaw i projektów artystycznych związanych z architekturą, publicystą oraz autorem licznych, nagradzanych publikacji i przewodników poświęconych architekturze Warszawy. Jego twórczość cechuje nie tylko rozległa wiedza, lecz także oryginalność spojrzenia, dzięki której przedstawiane przez niego zagadnienia zyskują nową, często zaskakującą perspektywę. Czytelnicy jego książek doceniają płynność prowadzenia opowieści, pisanych ze swadą i dużą erudycją, przy jednoczesnej dbałości o rzetelność naukową.

Publikacja Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze wydana została w 2021 roku nakładem Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie przy finansowym wsparciu Mecenasa Muzeum, firmy PZU. Książkę kupić można online oraz w punktach sprzedaży na terenie Łazienek Królewskich. Publikacja dostępna jest w wersji papierowej, a także jako e-book (ePub i MOBI).

W sprzedaży jest także wersja angielska – The Royal Łazienki. A guidebook to its architecture and history, zarówno w wersji drukowanej, jak i elektronicznej (tłum. p. Anne-Marie Fabianowska).

Grzegorz Piątek, Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze, Warszawa 2021

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.