Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Reklama » Mistrzowie polskiego baroku: Mikołaj Zieleński

Mistrzowie polskiego baroku: Mikołaj Zieleński

Narodowe Forum Muzyki

17 lipca 2020 roku swoją premierę będzie miał album Narodowego Forum Muzyki nagrany przez Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją pana Andrzeja Kosendiaka – ubiegłorocznych laureatów Fryderyka w kategorii „Album roku – muzyka dawna”. Płyta Mikołaj Zieleński to kolejne wydawnictwo ukazujące się w ramach przygotowywanego przez Narodowe Forum Muzyki i CD Accord od 2012 roku cyklu, który prezentuje twórczość mistrzów polskiego renesansu i baroku pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. Na płycie znalazł się wybór utworów z wydanego w 1611 roku w Wenecji zbioru Offertoria et communiones totius anni jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów przełomu XVI i XVII w.

Prezentujemy Państwu kolejną płytę z muzyką Pierwszej Rzeczypospolitej – wypełniają ją dzieła Mikołaja Zieleńskiego, jego Offertoria i Communiones wydane w Wenecji w 1611 roku. Stając przed koniecznością dokonania wyboru spośród 113 zachowanych dzieł Zieleńskiego, postanowiłem oprzeć narrację na historii zbawienia, a ściślej na tym, jak wypełniło się Pismo w przyjściu Jezusa Chrystusa – Mesjasza. Teksty kompozycji odnoszą się zarówno do starotestamentowych wydarzeń, Ewangelii, jak i do opisów zawartych w Dziejach Apostolskich, od zwiastowania, nawiedzenia przez Maryję św. Elżbiety, narodzenia Jezusa, rzezi niewiniątek zarządzonej przez Heroda, ofiarowania w świątyni, przez Golgotę, zmartwychwstanie, zwątpienie Tomasza, wniebowstąpienie, aż po śmierć męczeńską św. Szczepana i chwałę Bożą. Starałem się przy tym ukazać różnorodność obsadową i stylistyczną dzieł Zieleńskiego od dwunastogłosowego Magnificat i utworów dwuchórowych (ośmio- i sześciogłosowych) do dzieł na głos solowy, różnicując jednocześnie skład instrumentów, a szczególnie grupy basso continuo, które realizowane jest przez dwie teorby, organy, klawesyn, harfę, violę da gamba, violone i dulcjan w różnych konfiguracjach. W partii wokalnej najwyższe głosy wykonywane są przez żeńskie soprany, zapewne wbrew praktyce przełomu XVI i XVII wieku. Wątpiącemu Tomaszowi „odebraliśmy głos” w Mitte manum tuam, wykonując ten utwór wyłącznie przez instrumenty, by bez słów wyrazić wiarę w zmartwychwstanie. Prezentowane utwory Zieleńskiego to arcydzieła sztuki muzycznej początku XVII wieku, wytrzymujące porównanie z kompozycjami największych mistrzów epoki.

Andrzej Kosendiak, tekst zamieszczony w booklecie dołączonym do płyty

Nagrano w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu w dniach 16–19 września 2019 r. Reżyseria nagrań, montaż, mastering: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko (CD Accord). NFM 66, ACD 272-2.

Polska premiera płyty: 17 lipca 2020 r. Patronat medialny: Program II Polskiego Radia. Płytę można kupić w kasie NFM, w księgarni Niskie Łąki oraz online w NFM Shop.

Program: Mikołaj Zieleński

Offertoria et communions totius anni

[1] Ecce Virgo concipiet

(In festo Annuntiationis Beatae Mariae Virginis; communio)

[2] Magnificat

[3] Deus firmavit orbem terrae

(In secunda Missa Nativitatis Domini; offertorium)

[4] Viderunt omnes fines terrae

(In tertia Missa Nativitatis Domini; communio)

[5] Vox in Rama

(In festo Sanctorum Innocentium; communio)

[6] Vidimus stellam eius

(In Epiphania Domini; communio)

[7] Responsum accepit Simeon

(In festo Purificationis Beatae Mariae Virginis; communio)

[8] Fantasia a tre*

[9] In monte Oliveti (motetto)

[10] Salve festa dies (Motetto in festo Paschae)

[11] Mitte manum tuam**

(In festo Sancti Thomae Apostoli; communio)

[12] Ascendit Deus

(In festo Ascensionis Domini; offertorium)

[13] Spiritus Sanctus docebit vos

(Feria secunda post Pentecostes; communio)

[14] Video caelos apertos

(In festo Sancti Stephani; communio)

[15] Benedictus sit Deus Pater

(In festo Sanctissimae Trinitatis; offertorium)

* Rekonstrukcja partii głosu najwyższego – Marcin Szelest

** Wersja instrumentalna

Konsultacja programowa – Zbigniew Pilch

Narodowe Forum Muzyki — Mikołaj Zieleński

Narodowe Forum Muzyki — Mikołaj Zieleński

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.