Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Reklama » „Przyszłość inteligencji i inne pisma”

„Przyszłość inteligencji i inne pisma”

Charles Maurras

Doprawdy rzadko się zdarza, abym rekomendował jakąś książkę z tak mocnym przekonaniem. Jest to imponujące przedsięwzięcie edytorskie, przede wszystkim ze względu na siłę intelektualną tego dzieła, należącego do tych książek, które ongiś Matthew Arnold nazwał „kamieniami probierczymi” cywilizacji.

Prowansalczyk, Francuz i Rzymianin (jak sam o sobie mówił) Charles Maurras (1868–1952) był jedną z najważniejszych postaci francuskiej kultury literackiej i politycznej przez niemal pół stulecia. Trudno byłoby wręcz znaleźć pisarza czy myśliciela, a także wybitnego polityka, który by przeszedł obojętnie wobec jego dorobku i który by nie przeszedł choćby na krótko przez jego szkołę myślenia. I nie dotyczy to tylko tych, którzy podzielali jego fundamentalne przekonania – rojalistyczne i nacjonalistyczne – ale również tych, którzy później znaleźli się na ideowych antypodach. Wystarczy wspomnieć, że w orbicie jego wpływu znaleźli się m.in. młody Charles de Gaulle, późniejszy socjalista i prezydent republiki François Mitterrand, należący do partii komunistycznej krytyk literacki Maurice Blanchot czy psychoanalityk Jacques Lacan. Nie byłoby też „humanizmu integralnego” Jacquesa Maritaina bez „nacjonalizmu integralnego” Maurrasa. Co więcej, wpływ Maurrasa wychodził daleko poza Francję, ogarniając cały świat zachodni, a nawet inne kręgi kulturowe.

Charles Maurras, Przyszłość inteligencji i inne pisma

Oczywiście Maurras był postacią kontrowersyjną, a nawet przez niektórych znienawidzoną. Faszysta Lucien Rebatet ironizował, że to „katolik bez Boga, rojalista bez króla i terrorysta bez rewolweru”. W akcie zemsty za jego antyrepublikanizm Maurras został w 1945 roku skazany za rzekomą kolaborację na dożywotnie więzienie i infamię narodową oraz wykluczony z Akademii Francuskiej.

Wysoka ocena należy się też francuskiemu autorowi wyboru tekstów Maurrasa. A trzeba pamiętać, że Maurras był niezwykle pracowity: czytał i pisał niemal codziennie (wyjąwszy wakacje), przez osiemnaście godzin na dobę. Nawet w kawiarni czy restauracji, w gronie znajomych, gdy przyszła mu jakaś myśl, brał ze stolika serwetkę i na niej pisał (co nie znaczy, że nie był osobą towarzyską). Jego bibliografia literacka liczy 147 książek i ponad cztery tysiące artykułów. Mając to na uwadze, należy stwierdzić, że autor wyboru wywiązał się z tego arcytrudnego zadania znakomicie. Książka ta prezentuje Maurrasa we wszystkich przejawach jego aktywności intelektualnej: jako eseistę, krytyka literackiego, poetę i oczywiście myśliciela politycznego oraz publicystę.

Polskie wydanie tej monumentalnej pracy powinno być ozdobą każdej biblioteki publicznej i prywatnej, zajmując poczesne miejsce w dziale: „Mistrzowie myślenia” i „Klasycy naszej współczesności”.

Prof. dr hab. Jacek Bartyzel

Charles Maurras, Przyszłość inteligencji i inne pisma, przeł. Beata Biały, Marek Jurek, Krzysztof Tyszka-Drozdowski, Fundacja św. Benedykta, Wydawnictwo Dębogóra, Dębogóra 2020, str. 1024.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.