Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Reklama » Szymanowski

Szymanowski

Narodowe Forum Muzyki

Z radością informujemy, że 24 maja 2024 roku miał premierę album Narodowego Forum Muzyki z udziałem pani Iwony Sobotki (sopran), Chóru NFM oraz NFM Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją pana Jana Karola Guerrero. Na płycie, która jest poświęcona twórczości Karola Szymanowskiego, znalazły się Uwertura koncertowa E-dur op. 12, Pieśni księżniczki z baśni op. 31 oraz III Symfonia „Pieśń o nocy” op. 27.

***

Debiut orkiestrowy, jeden z licznych cyklów pieśni, wreszcie krótkie, ale masywne dzieło wokalno-instrumentalne. Rozpiętość lat pomiędzy datami powstania: dwanaście. Znacznie większa – pomiędzy datami premier, w których miesza się historia duża i mała, w tym zwłaszcza pierwsza wojna światowa i obie rosyjskie rewolucje, a także seria osobistych doświadczeń i przewartościowań w świecie duchowym twórcy, a zarazem pechów i splotów okoliczności.

Co – poza osobą autora – łączy te dzieła? Na pozór niewiele, ale pewne wątki da się odnaleźć. Wśród nich i ten, że każde z naszej trójki jest w jakimś stopniu związane z konkretnym tekstem literackim. W „jakimś”, czyli za każdym razem odmiennym. Pieśni księżniczki z baśni to przypadek oczywisty: wiersze „umuzycznione”. III Symfonia, czyli „Pieśń o nocy”, ma jako kościec semantyczny tekst perskiego mistyka, ale jest dziełem przede wszystkim instrumentalnym i możliwym do wykonania bez głosów.

A Uwertura? Zgodnie z duchem – czy manierą – epoki pierwszą wersję dzieła poprzedzało poetyckie motto z poematu Witeź Włast Tadeusza Micińskiego (1873–1918), dobrego znajomego kompozytora, postaci kultowej, mówiąc dzisiejszym slangiem, ale także w dawniejszym, ściślejszym znaczeniu: swoistego „maga”, jednego z przywódców polskiej moderny początków XX wieku.

Rafał Augustyn, fragment tekstu zamieszczonego w booklecie dołączonym do płyty

Nagrania dokonano w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki. Reżyseria nagrań, montaż, mastering: Wojciech Marzec, Justyna Popiel i Agnieszka Szczepańczyk (CD Accord). NFM 89, ACD 315.

Patronat medialny: Program II Polskiego Radia. Płytę można kupić w kasie NFM, w księgarni Niskie Łąki oraz online w sklepie NFM.

Tytuł: Karol Szymanowski

Wykonawcy: Iwona Sobotka – sopran, Giancarlo Guerrero – dyrygent, Chór NFM, Lionel Sow – kierownictwo artystyczne Chóru NFM, NFM Filharmonia Wrocławska

Program:

Karol Szymanowski (1882–1937)

Uwertura koncertowa E-dur op. 12 (2. wersja, 1912–1913)

Pieśni księżniczki z baśni op. 31 na sopran i orkiestrę* (1915)

(sł. Zofia Szymanowska)

I. Samotny księżyc

II. Słowik

III. Złote trzewiczki

IV. Taniec

V. Pieśń o fali

VI. Uczta

III Symfonia „Pieśń o nocy” op. 27 na sopran, chór i orkiestrę (1914–1916)

(sł. Mewlana, Dżalaluddin Rumi, przekł. pol. Tadeusz Miciński)

Moderato assai

Vivace, scherzando

Largo

* Karol Szymanowski opracował na głos i orkiestrę tylko trzy pieśni z cyklu: nr I, II i IV (1933), pozostałe trzy opracował Bruno Dozza: nr III, V i VI (2011–2012).

Szymanowski

Szymanowski

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.