Jesteś tutaj: prof. Jacek Bartyzel » Hasła encyklopedyczne i słownikowe » Słownik Prawicy Współczesnej » Diogo (Pinto de) Freitas do AMARAL

Diogo (Pinto de) Freitas do AMARAL

Jacek Bartyzel

Portugalski polityk, prawnik, historyk i dramaturg. Urodził się w 1941 roku w Povoa de Varzim. W 1963 roku uzyskał licencjat, a w 1967 doktoryzował się z prawa. Od 1970 roku kierował katedrą prawa administracyjnego na Uniwersytecie Lizbońskim.

Po rewolucji kwietniowej założył (19 lipca 1974) i stanął na czele chadeckiego Centrum Demokratyczno-Społecznego (Centro Democrático-Social) – jedynej partii, która w parlamencie glosowała przeciwko socjalistycznej konstytucji z lipca 1976 oraz domagała się anulowania parcelacji wielkiej własności ziemskiej. W kwietniu 1978 reprezentował CDS na kongresie założycielskim Europejskiej Unii Demokratycznej, skupiającej partie konserwatywne i chrześcijańsko-społeczne. W tym samym roku, jako przewodniczący CDS, był współtwórcą – wraz z liberalną Partią Społeczno-Demokratyczną i Partią Ludowo-Monarchistyczną – Sojuszu Demokratycznego, który po wygranych wyborach w grudniu 1979 utworzył pierwszy od rewolucji nielewicowy rząd w Portugalii. Był w nim wicepremierem, ministrem spraw zagranicznych (1980) i obrony (1981-82), a po śmierci premiera Sá Carneiro w katastrofie lotniczej (grudzień 1980) przez miesiąc tymczasowo kierował rządem. W latach 1981-83 był równie przewodniczącym Unii Europejskiej Demokratów Chrześcijańskich.

Po konflikcie z prawicą partyjną, kierowaną przez byłego ministra Salazara – Adriana Moreirę, zrezygnował (1982) z kierowania CDS. W styczniu 1986, jako reprezentant centroprawicy, uzyskał najlepszy wynik (46%) w pierwszej turze wyborów prezydenckich, lecz w drugiej turze przegrał z socjalistą Mário Soaresem. Ponownie kierował CDS w latach 1988-91, lecz ostatecznie odszedł w ogóle z partii na tle konfliktu z „eurosceptykami”. W 1995/96 przewodniczył 50. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W marcu 2005 roku został ministrem spraw zagranicznych w rządzie socjalisty José Socratesa.

Freitas do Amaral jest autorem podręcznika prawa administracyjnego, Historii idei politycznych, pamiętników Stary Porządek i Rewolucja: 1941-1975 (1995), biografii pierwszego króla Portugalii – Alfonsa Henryka oraz dwóch sztuk teatralnych: Jego Magnificencja Rektor i Viriato (o legendarnym przywódcy celtyckich Luzytanów, stawiających bohaterski opór Rzymianom).

Niegdyś rozmyślałem nad tym, jak można znać Portugalię, którą stworzył jej pierwszy król, skoro nie ma żadnej dobrej biografii ani tezy doktorskiej, żadnego filmu lub sztuki teatralnej, żadnego serialu telewizyjnego o tym wybitnym władcy?

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2021 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.