Jesteś tutaj: Publicystyka » Inni publicyści » Hans Christian Andersen: „Książka z obrazkami bez obrazków” (fragment)
‒ Pokażę ci jeszcze jeden obrazek ze Szwecji ‒ powiedział księżyc. ‒ Pośród czarnych świerkowych lasów, tuż nad melancholijnym brzegiem jeziora Roxen stoi stary klasztorny kościół Vreta.
Mój promień wśliznął się przez kraty w murze do przestronnego pomieszczenia o łukowym sklepieniu, gdzie w wielkich kamiennych trumnach drzemią królowie; na ścianie ponad nimi pyszni się jako symbol ziemskiej wspaniałości królewska korona, ale zrobiona jest z drewna, pomalowana i pozłocona, zamocowano ją na drewnianym kołku przybitym gwoździami do muru; robak toczył pozłacane drewno, pająk rozpiął od korony do trumny swoją sieć; to żałobny kir, tak nietrwały jak żałoba śmiertelników. Jakże spokojnie śpią królowie! A ja pamiętam, jakby to było dziś, jeszcze widzę te pełne pewności siebie uśmiechy, z taką mocą, tak stanowczo wyrażające radość albo smutek! Gdy statek parowy niczym zaczarowany żaglowiec przypłynie tu przez góry, często do kościoła przychodzi gość, nietutejszy, odwiedza grobowe nisze, pyta o imiona królów i brzmią mu one obco, zapomniane, martwe; przybysz patrzy na stoczoną przez robactwo koronę, uśmiecha się, i jeśli jest prawdziwie głęboką naturą, w jego uśmiechu widać smutek. Śpijcie, umarli, księżyc was pamięta, księżyc śle nocą swój zimny promień do waszego cichego królestwa, nad którym unosi się korona z sosnowego drewna.
Hans Christian Andersen jest autorem znanym w Polsce głównie dzięki znakomitym baśniom, ale niewielu czytelników zdaje sobie sprawę z tego, że duński pisarz zyskał sławę, jeszcze zanim stworzył Calineczkę czy Brzydkie kaczątko. Uznanie Andersenowi przyniosły utwory przeznaczone dla dorosłych, a do najwybitniejszych z nich należy Książka z obrazkami bez obrazków. Ukazała się w 1839 roku, 10 lat po debiucie autora, i choć on sam uważał ją za jedno ze swoich najlepszych dzieł, to jej popularność przerosła jego oczekiwania. Dzięki wydawnictwu Driada możesz poznać tę znakomitą książkę.
O autorze: Hans Christian Andersen (1805‒1875) postrzegany jest u nas jako autor piszący dla dzieci. Nowy przekład ponad stu sześćdziesięciu baśni i opowieści, który ukazał się w 2006 roku, odkrywa szczególne walory jego prozy odczytywane przede wszystkim przez czytelników dorosłych. Do nich adresowana jest również ta książka. Andersen próbował sił w wielu gatunkach. Jest autorem m.in. sześciu powieści, pięciu interesujących opisów podróży, ponad tysiąca wierszy, kilkudziesięciu utworów scenicznych. Przez całe dorosłe życie pisał też dziennik opublikowany w dziesięciu tomach w 1975 roku, a wydana w Danii korespondencja pisarza z przyjaciółmi liczy więcej niż czterdzieści tomów i obejmuje ponad trzynaście tysięcy listów. Cała ta spuścizna rzuca nowe, interesujące światło na wielkiego Duńczyka. Niniejsza książka otwiera serię, która przybliży polskiemu czytelnikowi Andersena piszącego dla dorosłych.
Hans Christian Andersen, Książka z obrazkami bez obrazków (Billedbog uden Billeder), seria: „Andersen dla dorosłych”, przekład: Bogusława Sochańska, ilustrator: Ib Spang Olsen, Wydawnictwo Driada, Luboń 2018, str. 104, oprawa miękka, ISBN 978-83-945990-4-1