Orzesznica
Adam T. Witczak



Orzesznica...
Ciąg dalszy...

11 maja poszukując smardzy (...) natknąłem się na gniazdko zawieszone na małym krzewie. Początkowo myślałem że jest to gniazdko jakiegoś ptaka. Zaglądając do środka okazało się że leży tam zwinięte w kłębek jakieś zwierzątko. Przypominało mysz ale jak się bliżej przyjrzeliśmy zobaczyliśmy że ogon tego zwierzęcia jest gruby i owłosiony.

(http://www.kki.pl/zenit/grzyby_spyt/orzesznica_spotkanie.htm)

Orzesznica to bardzo miłe zwierzątko, żyjące m.in. w lasach Polski (głównie wschodniej i ew. południowej). Łacińska nazwa orzesznicy to „Muscardinus avellanarius”, angielska natomiast: „hazel dormouse”.
Orzesznica jest gryzoniem z rodziny popielicowatych. Długość jej ciała to około 6-9 cm, do tego dochodzi ogonek (ok. 5-8 cm). Ogon ten pozwala jej zachować równowagę podczas biegania i skakania po gałęziach roślin. Zwierzątko to mieszka najczęściej w leśnym podszycie, to znaczy wśród krzewów (takich jak np. głóg, leszczyna, bez). Orzesznica buduje z liści, trawy i gałązek gniazda, a ściślej – dwa ich rodzaje: gniazdo lęgowe oraz kryjówkę dzienną (tych drugich czasami buduje kilka – ze względów bezpieczeństwa).
Ciąża orzesznicy trwa 22-24 dni, rocznie samica rodzi jeden lub dwa mioty, w każdym od trzech do pięciu młodych. Rodzą się one ślepe, a samodzielne stają się po upływie mniej więcej półtora miesiąca.
Głównym pokarmem tego gryzonia są owoce (jagody, maliny etc.), żołędzie i orzechy, a także owady. Zimą orzesznica przechodzi w stan hibernacji, wtedy spada temperatura jej ciała (nawet do 1 stopnia Celsjusza), spowolnieniu ulega także przemiana materii i oddech. Stan ten trwa zwykle od października do kwietnia.
Orzesznica, jak każde tego typu zwierzątko, posiada naturalnych wrogów-drapieżców, a to na przykład lisy, łasice, borsuki.
Jest to zwierzę aktywne główne w nocy, podrażnione głośno gwiżdże. W Polsce orzesznica znajduje się pod ochroną.


ATW


34