Biogramy narodowców - część II
...



Biogramy...
Ciąg dalszy...

Józef Warszawski
Urodzony 9 marca 1903r. w Hamburgu. W młodości członek polskiej organizacji „Sokół”. Po I Wojnie Światowej przeszedł repatriację, zamieszkał w Ostrowie Wielkopolskim. Działał w Związku Harcerstwa Polskiego i Sodalicji Mariańskiej. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej w 1920r., jako ochotnik. Studiował filozofię w Krakowie, oraz teologię w Lublinie. 18 czerwca 1933r. przyjął święcenia kapłańskie. Uzyskał doktorat z filozofii na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W czasie Kampanii Wrześniowej kapelan an terenie Mokotowa. Następnie w czasie okupacji kapelan Konfederacji Narodu. Twórca myśli polityczno-społecznej zwanej „uniwersalizmem”, będącej próbą odnalezienia złotego środka pomiędzy totalizmem, a liberalną demokracją. Publikował w piśmie „Sztuka i Naród” związanym ze środowiskiem RNR i Konfederacji Narodu. W czasie Powstania Warszawskiego kapelan zgrupowania „Radosław”. Po kapitulacji Powstania w niewoli niemieckiej. W okresie reżimu komunistycznego na emigracji w Wielkiej Brytanii, a następnie we Włoszech. Kierownik Polskiej Sekcji Radia Watykańskiego. Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Millitari, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, oraz Krzyżem Armii Krajowej. Zmarł 1 listopada 1997r. w Warszawie.

Zygmunt Broniewski
Urodzony 21 października 1891r. w Glinojecku w rodzinie ziemiańskiej. W 1908r. eksternistycznie zdał maturę. W latach 1909-1913 studiował w Akademii Rolniczej Hohenheim w Stuttgarcie. W czasie I Wojny Światowej powołany do armii rosyjskiej, gdzie zdobył oficerski stopień, następnie służył w 1 Korpusie Polskim. W okresie międzywojennym pracował, jako administrator majątków w Garbowie i Przybysławicach. Po klęsce wrześniowej wstąpił do Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy. Od 1940r. komendant Okręgu Lubelskiego ZJ, a od września 1942r. komendant Okręgu III Lubelskiego Narodowych Sił Zbrojnych. W czasie rozmów scaleniowych z AK początkowo zwolennik tej koncepcji, następnie zmienił zapatrywania w tej sprawie. 24 lipca 1944r. wyznaczony przez Komendanta Głównego NSZ, gen. Tadeusza „Powałę” Jastrzębskiego na dowódcę Grupy Operacyjnej nr 2 (grupa nie powstała z powodu szybkiej ofensywy Armii Czerwonej). Od sierpnia 1944r. Inspektor Obszaru Zachód. Od 20 października 1944r. p.o. Komendanta Głównego. W sierpniu 1945r., zagrożony aresztowaniem przez UB przedostał się do południowych Niemiec (stacjonowała tam Brygada Świętokrzyska NSZ). Złożył przed gen. Władysławem Andersem raport z działalności NSZ, a następnie pod wpływem załamania na wieść o aresztowaniu żony, wyjechał do Francji i zamieszkał w Lauzerville, gdzie zmarł 23 czerwca 1949r.

Mieczysław Dukalski
Urodził się 1.I. 1910r. w Radomiu. Student Szkoły Morskiej w Gdyni. Od V 1934r. działacz Obozu Narodowo-Radykalnego. We IX 1939r., po zajęciu Gdyni przez Niemców aresztowany. Po wyjściu na wolność w X tego roku wyjechał do Warszawy i wstąpił w szeregi Organizacji Wojskowej Związku Jaszczurczego. Na rozkaz Władysława „Jaxy” Marcinkowskiego utworzył z uciekinierów z Pomorza tzw. Grupę Pomorską (zalążek Okręgu Pomorskiego Związku Jaszczurczego). Do działalności konspiracyjnej na Pomorzu wciągnął Andrzeja Orwid-Eljaszewicza. Jesienią 1940r. uczestniczył w rozmowach z Delegatem Rządu RP na Pomorze, Antonim Antczakiem. Szef I Inspektoratu, twórca oddziału specjalnego „Akcji Specjalnej”. Wiosną 1944r. w czasie konfliktu wewnątrz NSZ na tle rozmów scaleniowych z AK, poparł płk. Stanisława „Kmicica” Nakoniecznikowa-Klukowskiego. 21 VII 1944r. aresztowany przez Niemców. Więziony w obozie koncentracyjnym w Gross-Rosen, a następnie w podobozie w Brzegu, skąd zbiegł w nocy z 4/5 V 1945r. Po zakończeniu działań wojennych dołączył do Brygady Świętokrzyskiej NSZ, gdzie pełnił funkcję szefa Oddziału II. Następnie pełnił funkcję męża zaufania przy Wysokim Komisarzu dla strefy francuskiej w okupowanych Niemczech. W latach 1951-1980 na emigracji w Gujanie Francuskiej, od 1980r. we Francji. Zmarł 11 IV 1998r.

Lech Neyman
Urodzony 7 II 1908r. w Poznaniu. Odbył studia prawnicze na Uniwersytecie Poznańskim, gdzie wstąpił do korporacji akademickiej Helionia. Po ukończeniu studiów pracował w prokuraturze. Działał w Młodzieży Wszechpolskiej, a następnie w Obozie Narodowo-Radykalnym. W 1939r. uczestnik Kampanii Wrześniowej, następnie uczestnik konspiracji związany z Grupą Szańca. Organizator struktur Organizacji Wojskowej Związku Jaszczurczego w Wielkopolsce i na Pomorzu. Od IX 1942r. kierownik Wydziału Zachodniego Służby Cywilnej Narodu. Autor broszury „Szaniec Bolesławów” w której zawarł koncepcję ustanowienia zachodniej granicy Polski na Odrze i Nysie Łużyckiej. Redaktor naczelny pisma „Naród i Wojsko”. Członek zespołu sądowniczo-badawczego Narodowych Sił Zbrojnych. IX 1944-I 1945 komendant Okręgu VIII Krakowskiego NSZ. II-VI 1945r. organizator Obszaru Zachodniego NSZ. III-IV 1945 komendant Okręgu Pomorskiego NSZ z siedzibą w Poznaniu. 15 II 1945r. aresztowany przez UB. Sądzony, a następnie stracony 12 V 1948r. w Więzieniu Mokotowskim. 3 II 2005 r. zrehabilitowany wyrokiem Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie. 20 VIII 2009r. odznaczony pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.



31