Czy potrzebujemy nowej encyklopedii?
 Zbigniew Majzner

Potrzebujemy źródła wiedzy. Źródła, któremu będziemy mogli zaufać, wolnego od lewicowej propagandy. Lewica aby zburzyć stary porządek zmonopolizowała kulturę, edukację, media, co daje jej duże pole do manipulacji. Przełom wieków dał ludziom nowe medium, którego nie mogą (przynajmniej na razie) w całości kontrolować: Internet. Walka prowadzona w tradycyjnych mediach jak prasa, radio, telewizja, jest kosztowna. Internet dał nam szansę: dość małymi kosztami wykorzystując sieć można dotrzeć do dużego grona ludzi, i to praktycznie na całej kuli ziemskiej. W obecnych czasach kiedy większość społeczeństw rozwiniętych ma dostęp do Internetu daje to ogromne możliwości. Oni też to wiedzą. Być może w przyszłości tradycyjne sposoby prowadzania wojen zastąpią wojny cybernetyczne, na razie trwa wojna ideologiczna, siły dobra walczą z siłami zła, a jednym z miejsc w Internecie gdzie toczy się walka i przez który chcą mieć na nas wpływ jest Wikipedia.

Każdy człowiek potrzebuje informacji, wiedzy. Uczeń pisząc referat do szkoły, student uczący się do egzaminów, dziennikarz piszący artykuł, każdy potrzebuje szybkiego źródła informacji i do tego w miarę wygodnego. Kiedyś trzeba było chodzić do bibliotek, teraz wystarczy sprawdzić w Internecie. Najczęściej korzystamy z wyszukiwarki Google, a przez wyszukiwarkę trafiamy na Wikipedię. Czy jednak powinniśmy tracić czas i siły próbując zmieniać Wikipedię? Moim zdaniem nie. Powinniśmy stworzyć projekt alternatywny!

Wikipedia odpowiada systemowi demoliberalnemu, wydaje się wręcz, że została zaprojektowana, aby mu służyć. Wikipedię może edytować każdy, idee egalitaryzmu pięknie się tu prezentują. Nieważne jakie masz wykształcenie, kolor skóry, skąd pochodzisz, to możesz ją edytować. Przy okazji jesteś w pełni anonimowy. Dochodzi więc do takich sytuacji, że Wikipedię edytują gimnazjaliści, a nawet ośmioletnie dzieci, przy czym, jeśli są głosowania np. nad usunięciem artykułu to mają taką samą siłę głosu jak profesor szacownego uniwersytetu. Nawet angażując spore siły nie przejmiemy projektu.

Nawet próbując przeforsować pewne pomysły możemy zostać zablokowani. Administratorzy czuwają. Nie poznałem wszystkich, ale ci, których miałem wątpliwą przyjemność poznać bliżej mieli poglądy zdecydowanie lewicowe. Dwoje z nich nawet zasiada w oddziale lokalnym fundacji Wikimedia Polska, która sprawuje opiekę nad Wikipedią. Wystarczy, że wspomnę jednego, Piotra Cywińskiego, który edytuję Wikipedię jako Wulfstan. Kim jest? Wikipedia podaje, że to „historyk mediewista, uczestnik dialogu polsko-żydowskiego, chrześcijańsko-żydowskiego oraz rozmów między kulturami pogranicza, ekumenista. Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau”, dodajmy, że startował do Parlamentu Europejskiego z list Unii Wolności, i wsławił się tym, że to na jego prośbę usunięto Davida Irvinga z targów książki w Warszawie, Slavoj Žižek chwalący marksizm, mu nie przeszkadzał.


Czy potrzebujemy...
Ciąg dalszy...

Tak, edytowałem Wikipedię. Trafiłem tam jakoś w marcu 2004. Pamiętam swój hurraoptymizm, chęć w edytowaniu, rozwoju encyklopedii, aby była coraz lepszym źródłem wiedzy. Pamiętam wynikłe stąd późniejsze frustracje, kiedy próbowałem edytować hasła „politycznie poprawnie”. Edytujesz hasła dotyczące np. chemii, fizyki? W porządku. Ale spróbuj zmieniać hasła dotyczące polityki czy historii najnowszej. Na Wikipedii obowiązuje zasada neutralnego punktu widzenia (NPOV - Neutral point of view), de facto oznacza to usuwanie treści niezgodnych z demoliberalnym punktem widzenia. NPOV, razem z OR (Original Research – nie wolno przedstawiać twórczości własnej) oraz weryfikalnościa stanowią trzy podstawowe zasady Wikipedii.

Kiedy umieściłem na Wikipedii hasło "nacjonalitaryzm" autorstwa prof. Bartyzela, to zarzucono mu automatycznie pogwałcenie wszystkich trzech podstawowych zasad: stwierdzono, że artykuł nie przedstawia neutralnego punktu widzenia, napisano, że jest to „niszowa propaganda odłamu nacjonalistów”, oraz stwierdzono, że jest to twórczość własna. Artykuł zgłoszono do usunięcia, a jeden z administratorów i członków fundacji zagłosował za usunięciem argumentując, że Wikipedia nie jest „Bartyzelopedią”. Ostatecznie więcej głosów było za pozostawieniem artykułu, ale chyba tylko dlatego, że autorem pojęcia nacjonalitaryzm nie był prof. Bartyzel.
Z drugiej strony są zamieszczane i tolerowane hasła, które z neutralnym punktem widzenia i prawdą nic wspólnego nie mają, inne z kolei są niesmaczne i obrzydliwe. Mamy więc takie hasła „autorytarne zaburzenie osobowości”, zapewne nowe wcielenie schizofrenii bezobjawowej, wikipedysta Shalom raczył dodać takie hasła jak „kryptofaszyzm”, „austrofaszyzm” czy „faszyzm klerykalny”, miłośnicy zboczeń i perwersji znajdą także coś dla siebie, np. hasło „z odbytu do ust” czy „powieść gejowska”.

Z tych i wielu innych powodów wpadłem na pomysł utworzenia alternatywnej encyklopedii. Encyklopedii wolnej od nachalnej demoliberalnej propagandy, źródle wiedzy, któremu można by zaufać. Encyklopedia ta będzie encyklopedią ogólną, a nie poświęconą tylko jednej dziedzinie wiedzy.
Zaczątek już jest, to Encyclopaedia Polonica. Zdaję sobie sprawę, że ilością artykułów Wikipedii nie zdołamy nadrobić, ale możemy to zrobić jakością. Przy czym w miarę rozwijania się będziemy próbować zastosować sprawdzone metody z samej Wikipedii, np. oceny jakości artykułów. Chciałbym również, aby w przyszłości do prac włączyć doktorów i profesorów, którzy będą czuwali nad poprawnością artykułów, a same „dobre artykuły” i „artykuły na medal” nie zostaną nimi bez ich akceptacji.
Encyklopedię nie będzie mógł też edytować każdy, trzeba się zarejestrować, a później zaczekać na uprawnienia, aczkolwiek nie mając ich można wypowiadać się na stronach dyskusji. Encyklopedia nie powinna być również anonimowa, dlatego również proszę, aby każdy rejestrując się wybierał jako login swoje imię i nazwisko.
Zwracam się do Was o pomoc w rozwijaniu projektu. Każda pomoc jest mile widziana: edytorzy, tłumacze, graficy, sponsorzy, naukowcy, informatycy, zwłaszcza znający mechanizm wiki. Nawet garstka ludzi może zdziałać wiele.

http://e-polonica.pl


Z. P. Majzner

31