Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Ponad 270 mln złotych na polską kulturę

Ponad 270 mln złotych na polską kulturę

Ambasada Królestwa Norwegii

Kwotą przekraczającą 270 milionów złotych wsparto 18 projektów w ramach programu ochrony dziedzictwa kulturowego z funduszy norweskich. Stara Pomarańczarnia w Łazienkach Królewskich, Zamek Królewski na Wawelu czy Kościół Pokoju w Świdnicy to tylko niektóre przykłady.

Program wspiera m.in. rewitalizację obiektów historycznych, konserwację i digitalizację zabytkowych księgozbiorów, zbiorów piśmienniczych, archiwaliów, jak również tworzenie wirtualnych instytucji kultury.

Od Zamku Krzyżackiego w Malborku po Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Projekty różnią się wielkością i tematyką. Łącznie 18 projektów otrzymało dofinansowanie. Jednym z projektów jest odrestaurowanie Kościoła Najświętszej Panny Marii na Zamku Wysokim w Zespole Zamkowym w Malborku, należącego do najwyższej rangi pomników historii i architektury wpisanego na listę UNESCO.

W 700-letnich piwnicach Teatru Starego w Krakowie powstanie pierwsze w kraju muzeum o profilu teatralnym: Muzeum Interaktywne – Centrum Edukacji Teatralnej. Stworzona zostanie przestrzeń warsztatowa, wprowadzająca zwiedzającego w sztukę teatru, oraz przestrzeń muzealnej ekspozycji.

Kościół luterański w Świdnicy – największy drewniany kościół w Europie na liście UNESCO, we współpracy z gminami norweskimi Vest i Levanger, przeprowadzi restaurację zabytkowych organów i cmentarza oraz digitalizację części 400-letnich zbiorów archiwalnych i bibliotecznych.

Powiększeniu ulegnie warszawski Teatr Kwadrat. Dzięki adaptacji dawnego kina Bajka powstaną nowe sale widowiskowe, a do nowej oferty kulturalnej wprowadzone zostaną spektakle kameralne, koncerty, spektakle dla dzieci oraz niedostępne dotychczas w Polsce spektakle obcojęzyczne.

Pełna lista dofinansowanych projektów

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.