Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Unia czy unifikacja?

Unia czy unifikacja?

Agencja FARO, J.B.

41. Spotkanie Tradycjonalistyczne w Civitella del Tronto

(Królestwo Obojga Sycylii) 

41. Spotkanie Tradycjonalistyczne (Incontro Tradizionalista) w Civitella del Tronto (26-27 marca 2011 r.) zbiegło się – nieprzypadkowo, rzecz jasna – ze 150. rocznicą podboju państw włoskich przez Królestwo Piemontu, oficjalnie zwanego „zjednoczeniem”, stanowiąc mocną kontrę dla urzędowych obchodów tego najazdu. Przypomnijmy też, w nawiązaniu do ubiegłorocznego sprawozdania, że spotkania te odbywają się od 1970 roku, z inicjatywy profesora Paola Caucciego von Saucken, a ich miejsce ma dla tradycjonalistów neapolitańskich taki sam walor symboliczny, jak Montejurra dla karlistów: ta stara twierdza z epoki „Neapolu hiszpańskiego” dwukrotnie stawiła bohaterski opór najeźdźcom: w 1806 roku – napoleońskim, a w 1861 – piemonckim.

Tegoroczne spotkanie odbywało się pod wymownym tytułem: Unione o unità? – „Unia czy unifikacja?” „Związek czy zjednoczenie?” – nawiązując do tradycjonalistycznej alternatywy dla liberalno-nacjonalistycznego i antykatolickiego Risorgimenta, jaką była, i wciąż przecież może być, federacja italskich królestw, księstw i republik na wspólnym fundamencie Tradycji katolickiej, co podkreślił, otwierając spotkanie, szef komitetu organizacyjnego, czołowy legitymista neapolitański, dr Maurizio Di Giovine.

L'alfiere.jpg

Część konferencyjną 41. Spotkania Tradycjonalistycznego, w sobotę 26 marca, rozpoczął prof. Paolo Caucci, który wyjaśnił znaczenie niezłomnego oporu wobec rewolucji i liberalizmu, który symbolizuje twierdza Civitella del Tronto. Następnie odbyła się prezentacja książek: redagowanej przez Giuseppe Catenacciego serii poświęconej alumnom Szkoły Wojskowej Królestwa Obojga Sycylii „La Nunziatella” oraz biografii generała Borgesa – katalońskiego karlisty i ochotnika w służbie króla Neapolu Franciszka II, rozstrzelanego przez Piemontczyków w Tagliacozzo 8 XII 1861, autorstwa Fulvia D’Amore. W dalszej kolejności odbyły się wystąpienia, które dotyczyły: przeciwieństwa „ojczyzn” realnych i „narodu” ideologicznego (prof. Giovanni Turco), dwuznaczności federalizmu (prof. Miguel Ayuso), wyczerpania Italii – w liczbie pojedynczej – laickiej i nadziei na rekonstrukcję Italii – w liczbie mnogiej – tradycyjnych (prof. Guido Vignelli). Redaktor naczelny legitymistycznego miesięcznika L’Alfiere [„Herold”], Eduardo Vitale przedstawił różnicę pomiędzy liberalną a tradycjonalistyczną koncepcją prawa własności, panującą w monarchii neapolitańskiej. Na zakończenie, dr Maurizio Di Giovine zaprezentował tradycjonalistyczną interpretację procesu „zjednoczeniowego”.

civitella 2011.jpg

W niedzielę, 27 marca, odbyła się ceremonia złożenia wieńca pod pomnikiem obrońcy twierdzy w 1806 roku, Mateo Wade, a następnie apel poległych w 1861 roku. Mszę świętą w intencji Męczenników Tradycji – oczywiście w klasycznym rycie rzymskim – odprawił tym razem wyjątkowo ojciec franciszkanin z pobliskiego klasztoru, jako że Mons. Ignacio Barreira, który czyni to zazwyczaj co roku, tym razem przebywał w Stanach Zjednoczonych.

civitella 2011.jpg

Tegoroczne spotkania zostały dostrzeżone przez włoską prasę: dziennik Il Centro odnotował, że w twierdzy Civitella del Tronto rewolucyjny sztandar trójkolorowy przegrał ze sztandarami neapolitańskimi, papieskimi i karlistowskimi.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.