Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Hrabia Ingolf i abdykacja Małgorzaty II

Hrabia Ingolf i abdykacja Małgorzaty II

Royal Musings

Blog Royal Musings, nawiązując do decyzji Jej Królewskiej Mości królowej Małgorzaty II o abdykacji, opublikował wpis poświęcony m.in. zmianom w linii sukcesji tronu Danii, do których doszło w roku 1953. Ta kwestia pojawiała się już na Portalu Legitymistycznym, z przywołanego materiału wybieramy więc kilka najważniejszych wątków.

20 kwietnia 1947 r. zmarł król Danii Christian X, a jego sukcesorem został starszy z dwóch synów, xiążę Fryderyk. Nowy monarcha i jego żona, królowa Ingryda, z domu xiężniczka szwedzka, dochowali się trzech córek: Małgorzaty, Benedykty i Anny Marii. Zgodnie z obowiązującym w Danii prawem salickim następcą tronu był zatem ich stryj, xiążę Knut, żonaty ze swoją kuzynką, xiężniczką Karoliną Matyldą. Xiążęca para miała troje dzieci: Elżbietę, Ingolfa i Christiana, z którymi w tych latach wiązano przyszłość skandynawskiej monarchii.

W 1953 r. parlament zmienił konstytucję, dopuszczając sukcesję w linii żeńskiej, jeśli król Fryderyk IX i królowa Ingryda nie doczekają się syna. Dotychczasowy następca tronu, wyzuty z przysługujących mu praw, zmarł 14 czerwca 1976 r., zajmując wówczas w nowej linii sukcesji miejsce po dwóch synach Najjaśniejszej Pani (panującej od 14 stycznia 1972 r.). Jego syn, xiążę Ingolf, utracił zaś dynastyczną pozycję, gdy w 1968 r. poślubił pochodzącą z duńskiego ludu Ingę Terney. Król Fryderyk nadał mu wówczas tytuł Jego Excelencji hrabiego Ingolfa af Rosenborga.

Pierwsza żona hrabiego zmarła w 1996 r., dwa lata później Jego Excelencja poślubił Zuzannę Hjorhøy. Jego roczny dochód – według informacji podanej przez Royal Musings – wynosi 1,4 miliona koron (402 774 dolarów). Blog przytacza streszczenie noworocznej rozmowy dynasty z duńskim tabloidem „B.T.”. Wywiad należy ocenić jako niewnoszący nic nowego i bardzo powściągliwy w ocenie decyzji, która poruszyła kraj. De facto najbardziej konkretna wydaje się opinia, że nowy król będzie w stanie unieść dziedzictwo ponadpółwiecznego panowania swojej popularnej matki.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.