Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Polscy archeolodzy wracają na Bornholm

Polscy archeolodzy wracają na Bornholm

Nauka w Polsce

Rozpoczyna się drugi sezon wykopalisk polskich archeologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego na Bornholmie. Tym razem badania skoncentrują się na XIII-wiecznym zamku Hammershus.

Podczas badań archeologicznych będziemy prowadzić dokumentację odkrytych reliktów w technologii skanowania 3D. Warto wspomnieć, iż w poprzednich latach w ten nowatorski sposób rejestrowaliśmy inkaską świątynie słońca w Cusco – Peru, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO – mówi PAP kierownik projektu Janusz Janowski z Pracowni Skanerów 3D Instytutu Archeologii UW.

Doceniając wysoki standard pracy polskich specjalistów, Duńczycy zaproponowali wykonanie badań w obrębie największego zabytku na Bornholmie i jednego z największych zabytków z całej Skandynawii XIII–wiecznego zamku Hammershus.

Fundacja Hustru Chastine Mc-Kinney Moellers przeznaczyła 92,5 mln duńskich koron na szeroko zakrojone prace. W ramach trzyletniego projektu uwzględniono badania archeologiczne, analizy architektoniczne, konserwatorskie. Powstanie również wkomponowane w krajobraz nowe centrum turystyczne. Kompleks zaprojektował w 1971 znany architekt Joern Utzon – projektant słynnej Opery w Sydney.

Będziemy pracować w centrum atrakcji turystycznej na Bornholmie – bardzo często odwiedzanym przez Polaków – dodaje Marta Bura współprowadząca badania ze strony polskiej.

W tym roku archeolodzy z obu krajów zacieśnili więzy. Podpisano porozumienie o współpracy między Bornholms Museum a Instytutem Archeologii UW. Z tego powodu tegoroczne prace terenowe będzie wizytować prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak – prorektor ds. badań naukowych i współpracy UW. Tegoroczne prace potrwają do końca lipca.

Jak wyjaśnia Janowski, budowę zamku rozpoczęto 1250 r. na zlecenie arcybiskupa z Lund. Od zarania dziejów wyspa i zamek przechodziły z rąk szwedzkich w duńskie i odwrotnie. W 1743 r. zdecydowano się zamek rozebrać, a część surowca wykorzystano do budowy twierdzy na Christiansø. Podczas wojny 30-letniej w Hammershus więziony był Corfitz Ulfeldt i Leonora Christina – przyrodnia siostra króla Fryderyka III. To m.in. dzięki jego zdradzie i służbie dla króla Szwecji Karola X Dania przegrała wojnę duńsko-szwedzką (1643-1645) i podpisała niekorzystny dla siebie pokój w Brömsebro. W ten sposób umocniona Szwecja miała otwartą drogę do potopu szwedzkiego w 1655 r.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.