Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Arcyxiężna Jolanta (1923–2023)

Arcyxiężna Jolanta (1923–2023)

Requiescat in pace

Jej Cesarska i Królewska Wysokość arcyxiężna Jolanta zmarła 13 września 2023 r. w Bruxeli. Była wdową po arcyxięciu Karolu Ludwiku, piątym z dzieci cesarza i króla Karola I (IV).

Urodziła się 6 maja 1923 r. w Madrycie jako xiężniczka Jolanta Maria Joanna Szarlota de Ligne, druga córka Eugeniusza, jedenastego xięcia Ligne (1893–1960), i jego żony, xiężniczki Filipiny de Noailles (1898–1991).

17 stycznia 1950 r. w zamku Belœil, siedzibie xiążąt Ligne, wyszła za mąż za arcyxięcia Karola Ludwika. Ślub w zamkowej kaplicy, stworzonej specjalnie na ten dzień, został poprzedzony uroczystością w ratuszu Belœil. Gośćmi na weselu byli m.in. bracia pana młodego: cesarz austriacki i król Węgier Otton oraz arcyxiążęta Rudolf i Robert. Nie zabrakło członków innych rodzin panujących – krewnych panny młodej. Na ślubie nie było natomiast nikogo z belgijskiej rodziny królewskiej. Po weselu małżonkowie zamieszkali w Nowym Jorku, gdzie arcyxiążę był zatrudniony w przedsiębiorstwie z branży metalowej. Pan młody przekazał Associated Press: Po krótkim pobycie w Paryżu zapoznam żonę z jej nowym domem, moim mieszkaniem przy Piątej Alei w Nowym Jorku. Kilka dni później wyjeżdżamy na trzytygodniowy miesiąc miodowy do Palm Beach.

Po wielu latach spędzonych w Stanach Zjednoczonych arcyxiążęca para przeniosła się do stolicy Belgii, gdzie Karol Ludwik pracował w branży finansowej. Zmarł w 2007 r.

Arcyxiężna osierociła pięcioro dzieci: Ich Cesarskie i Królewskie Wysokości arcyxięcia Rudolfa (1950, męża baronówny Heleny de Villenfagne de Vogelsanck), arcyxiężniczkę Alexandrę (1952, żonę Hektora Riesle Contrerasa), arcyxięcia Karola Krystiana (1954, męża Marii Astrydy, z domu xiężniczki luxemburskiej) i arcyxiężniczkę Marię Konstancję (1957, żonę Jaśnie Oświeconego xięcia Franciszka Józefa von Auersperg-Trautsona). Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na 23 września w kościele pod wezwaniem św. Piotra w Belœil.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.