Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Zmarła arcyxiężniczka Maria Magdalena, baronowa von Holzhausen

Zmarła arcyxiężniczka Maria Magdalena, baronowa von Holzhausen

Requiescat in pace

Jej Cesarska i Królewska Wysokość arcyxiężniczka Maria Magdalena, xiężniczka toskańska, zmarła po długiej chorobie 18 sierpnia 2021 roku w Salzburgu. Miała 81 lat. Była piątym z sześciorga dzieci arcyxięcia Antoniego (1901–1987), jednego z habsburskich pretendentów do tronu Hiszpanij, oraz rumuńskiej xiężniczki Ileany (1909–1991).

Urodziła się 2 października 1939 r. w dolnoaustriackim zamku Sonnberg. Niemal 20 lat później, 27 sierpnia 1959 r., poślubiła w zamku Mondsee barona Jana Ulryka von Holzhausena (ur. 1 września 1929), z którym mieszkała w Salzburgu i dochowała się trojga dzieci oraz ośmiorga wnucząt.

Dzieciństwo spędziła w zamku Bran i Bukareszcie. W latach pięćdziesiątych arcyxiężniczka wraz z matką i rodzeństwem – ICiKW arcyxięciem Stefanem (1932–1998), arcyxiężniczką Marią Ileaną (1933–1959), arcyxiężniczką Alexandrą (ur. 1935), arcyxięciem Dominikiem (ur. 1937) i arcyxiężniczką Elżbietą (1942–2019) – mieszkała w Stanach Zjednoczonych, gdzie najpierw zdobywała wykształcenie w Wellesley w stanie Massachusetts, następnie zaś w latach 1953–1957 była uczennicą znajdującego się w Kansas City (Missouri) liceum żeńskiego pw. Najświętszej Maryi Panny z góry Syjon. Do tej samej szkoły, prowadzonej przez rumuńską zakonnicę, matkę Irenę, która dzięki pomocy arcyxiężnej Ileany opuściła podbitą przez komunistów ojczyznę, uczęszczała arcyxiężniczka Elżbieta. Arcyxiężna i matka Irena spotkały się ponownie, gdy ta pierwsza podróżowała po Ameryce, wygłaszając prelekcje o komunistycznej uzurpacji. Studia w zakresie literatury francuskiej Maria Magdalena podjęła na Sorbonie.

W 2006 r., po pięcioletniej batalii prawnej, dzieci arcyxiężnej Ileany: arcyxiężniczka Maria Magdalena oraz arcyxiążę Dominik (kolejny członek Domu Austrii podnoszący roszczenia do tronu w Madrycie) i arcyxiężniczka Elżbieta, odzyskały własność swojej matki, siedmiogrodzki zamek Bran. Przed właścicielami były lata odbudowy posiadłości, zdewastowanej przez dekady zaniedbań. Dziś mieści się w niej muzeum.

Dziećmi Zmarłej są: baron Johan (ur. 29 lipca 1960), baron Jerzy (ur. 16 lutego 1962) i baronówna Alexandra (22 stycznia 1963), pani Ferch. Pierwszy z braci jest filmowcem, autorem m.in. filmu dokumentalnego pt. The Royal Train, którego „bohaterem” jest pociąg należący do rumuńskiej rodziny królewskiej.

Zmarła była damą Krzyża Królewskiego Domu Rumunii. 10 maja 2016 r. odznaczenie przyznał jej król Michał I. W ciągu ostatnich trzynastu lat życia arcyxiężniczka wielokrotnie przybywała do Rumunii, wraz z mężem biorąc udział w uroczystościach dynastycznych: sprowadzeniu serca królowej Marii do zamku Pelişor, obchodach stupięćdziesięciolecia panowania w Rumunii Domu Hohenzollernów z Sigmaringen, pogrzebach królowej Anny i króla Michała I, a także odwiedzając w towarzystwie Jej Królewskiej Wysokości xiężniczki Małgorzaty i jej męża liczne rumuńskie miasta oraz podróżując z nimi do innych krajów.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.