Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Czy pomożesz wydać audiobooka najlepszego traktatu ekonomicznego w historii świata?

Czy pomożesz wydać audiobooka najlepszego traktatu ekonomicznego w historii świata?

Mateusz Benedyk

O audiobooku za chwilę, ale czy nie przesadzam z tym „najlepszym w historii traktatem”? Na początek mały test – odpowiedz, proszę, na dwa pytania. Oto pierwsze: Jaki ekonomista przychodzi ci pierwszy na myśl, gdy usłyszysz hasło: austriacka szkoła ekonomii? A teraz drugie: Jaka książka związana z tą szkołą kojarzy ci się jako pierwsza?

Czy odpowiedzi to Ludwig von Mises i jego dzieło Ludzkie działanie? Tak jest w moim przypadku i mogę się założyć, że co najmniej w 95 procentach odpowiedzi u innych osób. Cóż, Mises – wiadomo – ocalił i bardzo rozwinął szkołę austriacką. Ale czy Ludzkie działanie zasługuje na miejsce, które zajmuje w świadomości wielu osób?

Bez wątpienia: TAK!

Znaczenia i siły oddziaływania Ludzkiego działania nie sposób przecenić! Sam jestem tego bardzo dobrym przykładem. To właśnie dzięki tej książce zrozumiałem ekonomię…

Studiując ekonomię na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, zdawałem sobie sprawę, że coś w przedstawianej mi teorii się nie zgadza. Ale nie będąc umysłem pokroju Misesa, nie byłem w stanie wskazać, co dokładnie nie pasuje. Na szczęście w 2007 r. ukazało się polskie wydanie Human Action

Dowiedziałem się o tym z Internetu i poprosiłem mamę, żeby kupiła mi tę książkę jako prezent bożonarodzeniowy. Gdy w grudniu tego 2007 roku otworzyłem i zacząłem czytać Ludzkie działanie, przeżyłem olśnienie – teraz wiedziałem już, która część mikroekonomii, której uczyłem się na studiach, jest poprawna, a co jest bardzo naciągane i niepotrzebne. Bez cienia przesady mogę powiedzieć, że to właśnie dzięki tej książce stałem się austriakiem i zająłem się upowszechnianiem wiedzy ekonomicznej, pracując w Instytucie Edukacji Ekonomicznej – oczywiście – imienia Ludwiga von Misesa. Wiele zawdzięczam tej książce.

Od pewnego czasu zastanawiałem się, w jaki sposób uczcić 70. rocznicę wydania Ludzkiego działania, która przypada w 2019 r., w końcu wpadłem na pomysł, aby umożliwić zapoznanie się z tym traktatem w nowej formie – audiobooka. Jestem pewny, że z pomocą tej coraz popularniejszej metody zapoznawania się z literaturą będziemy mogli dotrzeć z myślą Misesa do nowych osób, które z jakiegoś powodu w pierwszej chwili nie sięgnęłyby po wersję drukowaną.

Zdaję sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach wielu ludziom trudno znaleźć czas na czytanie „grubych” książek – dzięki nagraniu audiobooka Misesa będzie można słuchać w drodze do pracy, szkoły, podczas spacerów – to wielka szansa, by zachęcić wiele osób do głębszych studiów nad tym i innymi dziełami z dziedziny ekonomii. To wielka szansa tym bardziej, że na rynku audiobooków nie ma wielu książek ekonomicznych – Ludzkie działanie może wypełnić tę niszę.

Oczywiście jestem świadomy, że Ludzkie działanie to bardzo dużo treści i nagranie tej książki w profesjonalnym studiu nagraniowym będzie dużo kosztować – koszt projektu to około 40 000 złotych. Wiem jednak, że Instytut Misesa może liczyć na pomoc swoich Przyjaciół – zwłaszcza przy tak istotnych przedsięwzięciach. Dlatego zwracam się do Ciebie z prośbą o finansowe wsparcie tej akcji. Dzięki Twojej pomocy dziedzictwo najwybitniejszego obrońcy kapitalizmu dotrze do tysięcy osób – do obecnych lub przyszłych ekonomistów, przedsiębiorców, polityków, działaczy społecznych, nauczycieli…

TAK, chcę wesprzeć wydanie audiobooka Ludzkiego działania

Będziemy wdzięczni za każde finansowe wsparcie – w dowolnej kwocie.

Dla najbardziej hojnych darczyńców przygotowaliśmy również atrakcyjne prezenty:

– przy wsparciu od 200 zł otrzymasz audiobook w formie kolekcjonerskiego pendrive’a z wizerunkiem Ludwiga von Misesa oraz eleganckie papierowe wydanie Ludzkiego działania,

– przy wsparciu od 1500 zł, oprócz powyższych korzyści, Twoje nazwisko zostanie wyczytane na początku audiobooka.

Uważam, że Ludzkie działanie to dzieło, z którym powinien zapoznać się każdy, kto interesuje się gospodarką i chce zrozumieć ekonomię. To „okręt flagowy” austriackiej szkoły ekonomii, książka kluczowa dla rozwoju tego prądu intelektualnego, kompleksowe i jedyne w swoim rodzaju przestawienie systemu myśli ekonomicznej – obejmuje zagadnienia wszystkich głównych działów ekonomii. Ale Mises jasno formułuje myśli, i wszyscy, którzy tego chcą, mogą zrozumieć jego wywód. To książka nie tylko dla akademików. Jak twierdził sam Mises: Wszyscy myślący ludzie powinni zapoznać się z teorią ekonomii. W naszych czasach jest to podstawowy obowiązek obywatelski.

Chciałbym, aby rozpowszechnianie dorobku intelektualnego Ludwiga von Misesa weszło na nowy poziom. Myślę, że skoro Ludzkie działanie mogło zmienić moje życie, może też mieć wpływ na innych – na przykład osoby kształtujące politykę gospodarczą państwa.

Instytut Misesa nie pobiera środków publicznych – aby przeprowadzić takie akcje jak wydanie obszernego audiobooka, musimy liczyć na hojność naszych darczyńców. Bez tego wsparcia nie dalibyśmy rady nic zrobić. Mam wielką nadzieję, że pomożesz nam w tej akcji. Tylko dzięki znajomości ekonomii możemy być odporni na polityczną propagandę i wciskane nam mity gospodarcze.

Pozdrawiam serdecznie

Mateusz Benedyk

dyrektor generalny
Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.