Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Cesarzowa Maria Elżbieta Bawarska zmarła w Brazylii

Cesarzowa Maria Elżbieta Bawarska zmarła w Brazylii

Requiescat in pace

Jej Cesarska Mość cesarzowa matka Maria Elżbieta Bawarska zmarła w Rio de Janeiro w wieku 96 lat. Była wnuczką ostatniego sprawującego władzę króla Bawarii Ludwika III. Urodziła się 9 września 1914 roku w monachijskim pałacu Nymphenburg, w tym samym pałacu wyszła za mąż (rząd rewolucyjny został zmuszony do zwrotu części królewskiej własności). Jej mężem był de iure cesarz Piotr Henryk (ur. 1909, panujący w latach 1921-1981). Poprzez zawarty z nim w 1937 roku związek małżeński dołączyła do Cesarskiego Domu Brazylii.

Monarsza para doczekała się dwanaściorga dzieci (w tym obecnego cesarza Brazylii Ludwika). Początkowo cesarscy małżonkowie mieszkali we Francji, po II wojnie światowej przenieśli się do pałacu Grão-Pará w Petrópolis. W następnych latach mieszkali też w posiadłościach Santa Maria i Vassouras.

O Jej śmierci powiadomiła rodzina. Zmarła w piątek, 13 maja 2011 r., po „długim i spełnionym życiu”, jak stwierdzono w oświadczeniu.

Przybycie dynastii Braganzów do Brazylii wiąże się ucieczką w 1807 roku króla Portugalii Jana VI wraz z jego dworem, który schronił się w kolonii przed oddziałami Napoleona. Król powrócił do kraju w 1821 roku, a jego syn rok później proklamował niepodległość i ogłosił się cesarzem jako Piotr I. Aż do rewolucji antybrazylijskiej w 1889 r., wywołanej przez byłych właścicieli niewolników, Brazylia pozostawała cesarstwem. Następni władcy Brazylii panowali na emigracji.

Opracowanie: Mateusz Zbróg i Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.