Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Fryderyk Chopin i Tomasz D.A. Tellefsen

Fryderyk Chopin i Tomasz D.A. Tellefsen

Ambasada Królestwa Norwegii

Nakładem wydawnictwa Adam Marszałek z Torunia ukazała się książka prof. zw. dra hab. Edwarda Olszewskiego pt. Fryderyk Chopin i Thomas Dyke Acland Tellefsen. Polsko-norweskie więzi muzyczne odkrywa pianistka Małgorzata Jaworska z Krakowa i norweskiego Arendal. Norweski kompozytor Tomasz D.A. Tellefsen był uczniem i przyjacielem Chopina.

Autor tej publikacji, prof. Edward Olszewski był przez ponad 40 lat związany z Wydziałem Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie jest prorektorem Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej w Chełmie. Jest między innymi znawcą problematyki związanej z Polonią w Skandynawii. Opublikował kilkadziesiąt artykułów i książek o tej tematyce.

Małgorzata Jaworska, polska pianistka mieszkająca od 1984 roku w Norwegii, od lat propaguje twórczość ucznia i przyjaciela Fryderyka Chopina, norweskiego kompozytora Tomasza D.A. Tellefsena, przyczyniając się do jej renesansu. Nagrała wszystkie utwory solowe tego kompozytora (premiera światowa), dała koncerty monograficzne poświęcone Tellefsenowi, a także wprowadziła jego twórczość na polskie sceny, wykonując jego utwory solowe oraz Koncert fortepianowy g-moll op. 8 (polska premiera). Pianistka jest też znakomitą chopinistką. W tym roku, zarówno w Polsce, jak i w Norwegii, wystąpiła z koncertami z okazji Roku Witolda Lutosławskiego. Jest też laureatką tegorocznego norweskiego konkursu „Wybitny Polak” (w kategorii „Kultura”). O jej związkach z muzyką polską i norweską, a także o więziach muzycznych między obydwoma krajami, które pianistka odkrywa, opowiada właśnie ta monografia.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.