Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » „Darmowy listopad” w Łazienkach Królewskich

„Darmowy listopad” w Łazienkach Królewskich

Muzeum Łazienki Królewskie

Zapraszamy do udziału w akcji „Darmowy listopad”, podczas której od 3 do 30 listopada 2023 r. bezpłatnie zwiedzać można Muzeum Łazienki Królewskie. Wolny wstęp obowiązuje również na wszystkie wystawy stałe i czasowe. W programie są też oprowadzania, warsztaty i lekcje muzealne. Organizatorem odbywającego się po raz dwunasty wydarzenia jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym roku w akcji bierze udział jedenaście instytucji kultury: Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Pałac Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Zamkowe w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Lublinie, zamki w Kwidzynie i Sztumie – oddziały Muzeum Zamkowego w Malborku. Każde muzeum przygotowało dla gości bogatą ofertę programową.

Muzeum Łazienki Królewskie bezpłatnie udostępnia zwiedzającym: Pałac na Wyspie (parter) z Królewską Galerią Obrazów; Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim, Królewską Galerią Rzeźby i Galerią Rzeźby Polskiej oraz Pałac Myślewicki (parter) z historycznymi polichromiami Jana Bogumiła Plerscha.

Darmowy wstęp obowiązuje również do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. W Koszarach Kantonistów znajdują się ekspozycje zwierząt leśnych i egzotycznych. W Stajniach Kubickiego na zwiedzających czekają dwie wystawy stałe. Pierwsza, tj. Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego, poświęcona zabytkom hipologicznym z XIX i XX w., obejmuje m.in. kolekcję pojazdów konnych oraz uprzęży w stylach: angielskim, krakowskim, śląskim i bałagulskim, a także akcesoria jeździeckie. Druga ekspozycja, tj. Królewska Manufaktura Tkacka, prezentuje XIX-wieczne krosna żakardowe, dekoracyjne materiały, dziurkarkę oraz karty perforowane z zapisanymi wzorami tkanin.

Wystawy czasowe

W listopadzie za darmo udostępnione są także wystawy czasowe. W Podchorążówce oglądać można ekspozycję Mattia Preti. Odkrywając barokowe tajemnice Malty. W Starej Oranżerii na wystawie czasowej Obietnica szczęścia oglądać można marmurowe rzeźby Marii Papy Rostkowskiej, jednej z ciekawszych rzeźbiarek XX w. W Koszarach Kantonistów znajduje się wystawa edukacyjna Co wiemy o grzybach?

Godziny otwarcia

Wszystkie obiekty oraz wystawy czasowe czynne są od wtorku do środy w godz. 10.00–16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30), od czwartku do piątku w godz. 10.00–18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.30), w sobotę w godz. 12.00–18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.30), w niedzielę w godz. 10.00–16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30).

Oprowadzania po obiektach

Z okazji „Darmowego listopada” zapraszamy na oprowadzania po Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii i Pałacu Myślewickim, pełne muzealnych ciekawostek i niezwykłych historii z życia króla Stanisława Augusta.

Życie towarzyskie na dworze króla Stanisława Augusta: Podczas spotkania zwiedzimy najbardziej reprezentacyjne sale pałacowe i posłuchamy historii o barwnym życiu towarzyskim w epoce stanisławowskiej.

Co kryją wnętrza Starej Oranżerii?: Stara Oranżeria to nie tylko Królewska Galeria Rzeźb z kopiami najsłynniejszych dzieł świata starożytnego. Podczas spotkania poznamy również oryginalne wnętrza teatru dworskiego i dowiemy się m.in., kto występował na jego scenie.

Wątki mitologiczne w Pałacu na Wyspie: Podczas spotkania poznamy niezwykłe historie zbuntowanych nimf i okrutnych bogów, których płaskorzeźby znajdują się w Pokoju Kąpielowym. Nie zabraknie też opowieści o XVIII-wiecznej modzie na antyk i jego licznych przykładach w pałacowych wnętrzach.

Pałac Myślewicki ks. Józefa Poniatowskiego: W trakcie wędrówki po pałacowych wnętrzach zobaczymy m.in. pięknie zachowane malowidła ścienne Jana Bogumiła Plerscha i zinterpretujemy ich znaczenie. Posłuchamy też historii o księciu Józefie, który był częstym gościem króla Stanisława Augusta.

Szczegółowe informacje na temat akcji Darmowy listopad w Łazienkach Królewskich

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.