Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Szafirowa rocznica w Domu Austrii

Szafirowa rocznica w Domu Austrii

Eurohistory

30 lipca 1977 roku Jej Cesarska i Królewska Wysokość arcyxiężniczka Andrea poślubiła w Pöcking Jego Znakomitość hrabiego Karola Eugeniusza von Neipperga. Małżonkowie, którzy poznali się w 1976 r. na balu w Monachium, przed kilkunastoma dniami obchodzili zatem szafirowe gody. Warto wrócić pamięcią do tamtych dni, aby zapoznać się z fotografiami opublikowanymi przez blog Eurohistory.

Urodzony 20 października 1951 r. w Schwaigern, hrabia Maria Karol Eugeniusz Jan Nepomucen Erwin Michał jest najstarszym dzieckiem hrabiego Józefa Huberta von Neipperga (1918–2020) i jego pierwszej żony, hrabiny Marii von Ledebur-Wicheln (1920–1984). Studiował w Instytucie Ekonomicznym w Nürtingen. Uzyskał dyplom inżyniera rolnictwa, następnie pracował w rodzinnych posiadłościach, obejmujących grunty rolne i lasy.

Urodzona 30 maja 1953 r. w Würzburgu, arcyxiężniczka Andrea Maria przyszła na świat jako najstarsze dziecko cesarza i króla Ottona, władcy Austrii, Węgier, Czech etc. (1912–2011) i cesarzowej Reginy (1925–2010; z domu xiężniczki Saxe-Meiningen), małżonków od 1951 r. Arcyxiężniczka uczęszczała do szkoły w Pöcking. Na Uniwersytecie Leopolda i Franciszka w Innsbrucku doskonaliła natomiast znajomość języków angielskiego i hiszpańskiego.

W przeddzień ślubu w Golfhotel Kaiserin Elisabeth, znajdującym się w Feldafing, odbyła się kameralna, lecz połączona z tańcami, kolacja wydana przez parę cesarską dla córki i jej narzeczonego oraz stu gości.

W dniu ślubu panna młoda założyła białą, satynową suknię i nakrycie głowy w kwiaty. Suknię zdobił Order Krzyża Gwiaździstego. Świadkami Jej Cesarskiej i Królewskiej Wysokości byli arcyksiążę Wawrzyniec i hrabia Degenfeld; ze strony Jego Znakomitości świadkami byli hrabia Reinhard von Neipperg i xiążę Mikołaj Leopold zu Salm-Salm. Uroczystości przewodniczył biskup Brunon Wechner.

W weselu wzięło udział dwustu gości. Wśród jego uczestników znaleźli się: xiążę Liechtensteinu Franciszek Józef II i xiężna Georgina, król Hanoweru Ernest August IV, wielka xiężna Meklemburgii-Strelitz Szarlota i król Saxonii Maria Emanuel. Małżonkowie doczekali się pięciorga dzieci (trzech synów, dwóch córek) i licznych wnuków.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.