Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Rocznica narodzin królestwa

Rocznica narodzin królestwa

Święto Niderlandów

W piątek 30 listopada 2013 r. na plaży w dzielnicy Scheveningen w Hadze IKM król Wilhelm Alexander i królowa Maxima obserwowali rekonstrukcję lądowania xięcia Oranii, Wilhelma Fryderyka, sprzed dokładnie 200 lat. Powrót przyszłego króla z angielskiej emigracji oznaczał odbudowę niepodległego państwa po osiemnastoletniej francuskiej okupacji.

Oprócz królewskiej pary zebrały się tysiące widzów. Przyglądali się paradzie statków marynarki wojennej i rekonstrukcji historycznego lądowania. Setki statystów i aktorów w historycznych kostiumach przedstawiało to wydarzenie. Przybywali na plażę pieszo, na koniach i w dorożkach. Witamy z powrotem na niderlandzkiej ziemi – krzyczeli i machali pomarańczowymi chusteczkami.

Xiążę, grany przez znanego aktora Huberta Stapela, nie mógł jednak – z powodu wysokich fal – wiosłować w łodzi, jak planowano, i musiał dostać się na plażę amfibią marynarki wojennej.

Tak jak przed 200 laty, poddani wraz z przyszłym królem, siedzącym w historycznej dorożce, udali się do budynków rządowych w Hadze. Tam w Sali Rycerskiej parlamentu premier Marek Rutte oficjalnie otworzył uroczystości. W obecności pary królewskiej oraz byłej królowej Beatrycze przypomniał on okoliczności powstania niderlandzkiej monarchii konstytucyjnej. W 1815 r. xiążę Wilhelm Fryderyk został ukoronowany jako król Wilhelm I.

Równocześnie na zachodzie kraju tysiące ludzi przypominało sobie uwolnienie od francuskich żołnierzy. W Arnhem statyści rekonstruowali bitwę rosyjskich i pruskich oddziałów z wojskami Napoleona.

Wieczorem w Scheveningen odbył się Koncert Królewski, na którym zjawili się liczni członkowie rodziny panującej. Uroczystości były preludium do urozmaiconego programu ogólnokrajowego. Świętowanie dwusetnej rocznicy powinno zakończyć się we wrześniu 2015 roku w Amsterdamie.

opracowanie: Andrzej Krzyk

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.