Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Europejskie Dni Archeologii 2023: weź udział w żywej lekcji historii

Europejskie Dni Archeologii 2023: weź udział w żywej lekcji historii

Narodowy Instytut Dziedzictwa

Europejskie Dni Archeologii to okazja do odkrywania tajemnic przeszłości, poznawania historii oraz eksplorowania dziedzictwa kulturowego. W trzeci weekend czerwca Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza do udziału w Europejskich Dniach Archeologii (#EDA). Z tej okazji instytucje w całej Polsce zaprezentują bogactwo dziedzictwa archeologicznego. Warsztaty, pikniki, gry terenowe, rajdy rowerowe, wystawy, prelekcje i wiele innych ciekawych wydarzeń – każdy znajdzie coś dla siebie. Już dziś warto zarezerwować czas na fascynującą przygodę z archeologią.

Dziedzictwo archeologiczne w Polsce

Zabytki archeologiczne stanowią ważną część dziedzictwa kulturowego i są źródłem wiedzy o dziejach człowieka. W Polsce znajduje się ponad 460 tysięcy stanowisk archeologicznych, z czego 8 tysięcy zostało wpisanych do rejestru zabytków archeologicznych. Za obiekty o szczególnym znaczeniu dla kultury uznano rezerwat archeologiczny w Biskupinie, Krzemionki Opatowskie, gdzie przed wiekami wydobywano krzemień pasiasty, oraz jedną z pierwszych siedzib piastowskich – Ostrów Lednicki. Wszystkie one zostały uznane przez prezydenta RP za Pomnik Historii, a Krzemionki Opatowskie trafiły w 2019 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Europejskie Dni Archeologii 2023

Od 16 do 18 czerwca odbędą się specjalne lekcje historii, wystawy, sesje naukowe oraz pikniki prezentujące bogactwo dziedzictwa archeologicznego.

#EDA to możliwość bezpośredniego kontaktu nie tylko z zabytkami sprzed tysięcy lat, ale też z tymi, którzy z nimi pracują. W tych dniach m.in. wybrane instytucje nauki oraz instytucje kultury przedstawią zwiedzającym zakres prowadzonych badań, zaproszą do udziału w warsztatach tematycznych, umożliwią aktywne zwiedzanie obiektów archeologicznych, również tych niedostępnych na co dzień. Warto wziąć udział w żywej lekcji historii, poznać pracę archeologów z bliska oraz odkryć bogactwo dziedzictwa archeologicznego Polski.

(dyrektor Katarzyna Zalasińska)

Europejskie Dni Archeologii przybliżają ich uczestnikom historię znalezisk archeologicznych, jak również mają na celu zwiększenie świadomości potrzeby ich ochrony, aby zachować dziedzictwo dla przeszłych pokoleń. Warto wiedzieć, że archeologia XXI wieku to nie tylko łopata, pędzelek i wykopaliska, ale interdyscyplinarna nauka, która korzysta z najnowocześniejszych zdobyczy techniki. Dzisiejsza archeologia wykorzystuje m.in. badania geofizyczne metodą magnetyczną czy fotografie lotnicze dokumentujące obiekty z drona. Aby zabytki archeologiczne właściwie chronić, należy je zidentyfikować – zlokalizować, określić ich podstawowe cechy i zasięg. Dlatego Narodowy Instytut Dziedzictwa jesienią 2022 roku zaproponował Program AZP+, czyli ogólnopolską strategię rozpoznawania dziedzictwa archeologicznego metodami nieinwazyjnymi, która ma również zapewnić narzędzia do efektywniejszego zarządzania dziedzictwem: – Chcąc chronić dziedzictwo archeologiczne, musimy je najpierw poznać – przypomina dyrektor Zalasińska. Jak mówił wybitny archeolog, profesor Kazimierz Michałowski – dociekania archeologiczne są bardzo zbliżone do metody pracy detektywa. Archeologia jest zatem fascynującą przygodą, do której chcemy wszystkich zaprosić.

Idea Europejskich Dniach Archeologii

#EDA obchodzone są w ponad 30 krajach Europy z inicjatywy francuskiego Narodowego Instytutu Archeologicznych Badań Ratowniczych (Inrap), w Polsce od 2019 roku. W organizację wydarzenia włączają się muzea, instytucje kultury i edukacji, samorządy terytorialne i stowarzyszenia z całego kraju. To ponad 1000 wydarzeń w Europie i ponad 100 w Polsce.

Więcej informacji o Europejskich Dniach Archeologii 2023

Wykaz wszystkich wydarzeń w ramach Europejskich Dni Archeologii 2023 w Polsce

14 czerwca 2023 roku w Muzeum i Rezerwacie Archeologicznym Krzemionki odbędzie się z tej okazji sesja naukowa dla organizatorów #EDA. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Europejskie Dni Archeologii 2023: weź udział w żywej lekcji historii

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.