Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Ekonomia plus

Ekonomia plus

Instytut Misesa

Szanowny Sympatyku,

chcę Cię zaprosić do udziału w pewnym interesującym projekcie. Nazwaliśmy go: EKONOMIA+. W ramach tej akcji chcemy zebrać środki, by rozesłać polskim politykom:

Egzemplarze Ekonomii w jednej lekcji,

Raport Dziesięć rynkowych rozwiązań, które wyprowadzą Polskę z kryzysu.

Fakty są takie, że do polityki trafiają ludzie ze wszystkich zawodów, nie przechodząc nawet podstawowego kursu ekonomii – nie mówię tu nawet o znajomości szkoły austriackiej. Myślę, że dlatego właśnie są tak podatni na mity ekonomiczne. Tymczasem jako kraj idziemy w naprawdę bardzo złym kierunku. Obecna skala redystrybucji naszych dochodów jeszcze kilka lat temu byłaby nie do pomyślenia. Proszę zauważyć, że nawet obecnie – w chwili kryzysu spowodowanego koronawirusem – nie ma mowy o rynkowych reformach. Wręcz przeciwnie co chwilę słyszę o pomysłach na nacjonalizacje i nowe transfery społeczne.

Nasz „program plus” – w przeciwieństwie do rządowych programów – nie polega na przymusowej redystrybucji pieniędzy podatników. Jest to oddolna akcja ludzi, którzy myślą o przyszłości swojego kraju. Naszym celem jest, by przynajmniej część osób sprawujących władzę zaczęła dostrzegać odległe skutki swoich decyzji.

Pomysł polega na tym, żeby każdy polityk otrzymał prosty opis zjawisk ekonomicznych obalający szkodliwe mity i połączony z konkretnymi propozycjami reform – dlatego w pakiecie wysyłamy książkę i raport. Czy to zadziała? Mój tok myślenia jest taki:

1. Oczywiście z tych materiałów nie skorzystają wszyscy. Pewnie wielu posłów schowa je do szafy. Ale… jest duża szansa, że ktoś z rządzących zwróci na nie uwagę. Być może raport trafi do mediów – chociażby częściowo, na przykład podczas kampanii wyborczej, gdy trzeba zaprezentować jakiś program.

2. Nawet jeśli nie wykorzystają go rządzący, to z raportu i książki Henryka Hazlitta może skorzystać jakiś polityk opozycyjny. Chociażby tylko do cynicznej krytyki rządu… To też byłaby bardzo dobra wiadomość pod względem promowania wolnej gospodarki.

3. A jeśli projekt nie zaistnieje od razu w szerszej świadomości? To przynajmniej część osób, które przeczytają materiały, poczuje się mniej komfortowo, robiąc to, co robi, i być może z czasem zmieni poglądy. A mówimy tu o ludziach, którzy mają jakiś wpływ na funkcjonowanie państwa.

Pewne jest jedno: Samo opisanie idei nie wystarczy, trzeba jeszcze zatroszczyć się o ich rozpropagowanie. A my przy stosunkowo niskich kosztach możemy osiągnąć w tej akcji znaczne rezultaty. Proszę zobaczyć:

Gdybyś zechciał wesprzeć ten projekt kwotą 40 zł, to już będziemy mogli wysłać pakiet do jednego polityka, 120 zł to trzech polityków itd.

Aby wysłać Ekonomię+ wszystkim parlamentarzystom w Polsce, potrzebujemy zebrać 25 000 zł. Im większe zaangażowanie naszych Przyjaciół, tym większa szansa powodzenia projektu. Ale oczywiście liczy się każda, nawet najmniejsza kwota. Wszelkie informacje znajdziesz na stronie: wesprzyj.mises.pl. Jeśli masz jakieś pomysły czy uwagi co do projektu, proszę dać mi znać, wysyłając maila na adres mises@mises.pl.

Mam wielką nadzieję, że zaangażujesz się w tę akcję. Bardzo liczę na Twoje wsparcie.

Pozdrawiam serdecznie

Mateusz Benedyk, dyrektor generalny Instytutu Misesa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.