Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Emir Kuwejtu skrytykował rząd i parlament

Emir Kuwejtu skrytykował rząd i parlament

Mail Online

Nowy emir Kuwejtu, osiemdziesięciotrzyletni szejk Miszal al-Ahmad al-Dżabir al-Sabah, został zaprzysiężony jako siedemnasty władca tego kraju. 20 grudnia 2023 roku w inauguracyjnym przemówieniu ostro skrytykował parlament i rząd za szkodzenie narodowym interesom. Bader al-Saif, profesor Uniwersytetu w Kuwejcie, w serwisie X określił wystąpienie Jego Wysokości jako jedno z najmocniejszych pierwszych przemówień wygłoszonych przez nowego władcę.

Przejmując władzę po śmierci przyrodniego brata, szejka Nawwafa (zm. 16 grudnia), nowy monarcha staje przed zadaniem wyprowadzenia kraju z długotrwałego paraliżu politycznego i zreformowania rozdętego sektora publicznego, który uczynił Kuwejt jednym z najbardziej opóźnionych w rozwoju państw Zatoki Perskiej. Trzyletnie rządy jego poprzednika naznaczone były przedłużającym się konfliktem politycznym, który doprowadził do kolejnych rozwiązań parlamentu i dymisyj rządu. Tuż po przemówieniu dotychczasowy gabinet Ahmada Nawwafa al-Ahmada al-Sabaha złożył rezygnację, aby umożliwić powołanie nowego premiera, który sformuje rząd i nada ton stosunkom z parlamentem, gdzie przewagę ma opozycja. Poważnym testem dla władzy emira będzie także wybór następcy tronu – trwają spekulacje, czy do wzięcia odpowiedzialności zostanie wezwane kolejne pokolenie dynastii.

Jego Wysokość w przemówieniu negatywnie ocenił ogłoszone przez poprzednika amnestie (skorzystali z nich m.in. skazani za szpiegostwo na rzecz Iranu i Hezbollahu). Monarcha zapowiedział także wstrzymanie awansów i nominacyj, oceniając dotychczasowe jako niespełniające najprostszych standardów sprawiedliwości i uczciwości.

Z zapowiedzi władcy wynika, że utrzyma dotychczasową politykę zagraniczną i zamierza respektować zobowiązania międzynarodowe. Kraj jest bliskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, które w 1991 r. wyzwoliły emirat spod irackiej okupacji.

Kuwejt, który graniczy z Arabią Saudyjską i Irakiem, jest członkiem OPEC i kontroluje siedem procent światowych zasobów ropy naftowej. Cieszy się również niewielkim zadłużeniem, dysponuje jednym z najsilniejszych majątków państwowych na świecie. Boryka się jednak z ciągłymi sporami między parlamentem i rządami powoływanymi przez panujących z dynastii Sabahów. Parlamentarzyści w Kuwejcie mają uprawnienia do uchwalania i blokowania ustaw, przesłuchiwania ministrów i składania wniosków o wotum nieufności. Impas uniemożliwia wprowadzenie reform mających na celu dywersyfikację gospodarki, a powtarzające się deficyty budżetowe i niski poziom inwestycyj zagranicznych przyczyniły się do kryzysów. Poważnym problemem jest także korupcja.

Szejk Miszal przez wiele lat pracował w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, a w latach 2004–2020 był zastępcą szefa Gwardii Narodowej Kuwejtu. Podczas długiej kariery w aparacie bezpieczeństwa i wywiadu Kuwejtu trzymał się z daleka od sporów dynastycznych.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.