Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Grand Prix konkursu Sybilla 2019

Grand Prix konkursu Sybilla 2019

Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Książąt Czartoryskich zostało nagrodzone Grand Prix konkursu Sybilla 2019, otrzymało także nagrodę główną w kategorii nowe i zmodernizowane wystawy stałe. Nagrody Sybilla to najważniejsze wyróżnienie w polskim muzealnictwie, w tym roku wręczone po raz czterdziesty.

Muzeum zostało ponownie otwarte 19 grudnia 2019 roku, po gruntownym remoncie, trwającym od 2010 roku. Nowa ekspozycja stała prezentuje zbiory książąt Czartoryskich, jedną z najcenniejszych kolekcji muzealnych w Polsce, a także w Europie. To nie tylko Dama z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, ale także dzieła największych polskich artystów oraz panteon narodowych pamiątek.

Otwarcie nowej wystawy stałej zostało nagrodzone aż dwiema statuetkami nagrody Sybilla 2019: w kategorii nowe i zmodernizowane wystawy stałe oraz Grand Prix konkursu.

Jury, przyznając nagrodę, podkreśliło, że Muzeum Książąt Czartoryskich przekroczyło wymiar Krakowa i Polski, ponieważ kolekcja, która tam się znajduje, ma wymiar światowy. Jury doceniło także szybki postęp prac, który doprowadził do otwarcia placówki w zaledwie trzy lata od przekazania zbiorów i nieruchomości Muzeum Narodowemu w Krakowie.

Otwarcie wiązało się nie tylko z projektem nowej aranżacji, ale – przede wszystkim – z przygotowaniem scenariusza i opracowaniem merytorycznym ekspozycji. Muzeum przeszło gruntowny remont, powiększono przestrzeń ekspozycyjną. Było to możliwe m.in. dzięki pracom projektowym, inwestycyjnym, remontowym, konserwatorskim, merytorycznym, digitalizacyjnym, edukacyjnym i promocyjnym.

Bogata oferta wydarzeń i zajęć edukacyjnych skierowana jest do grup odbiorców w różnym wieku i o różnych potrzebach: dzieci, dorosłych, seniorów, społeczności lokalnej, a także turystów. Dla zwiedzających przygotowane są też audioprzewodniki ze ścieżkami w kilku językach oraz programami dla rodzin z dziećmi czy osób z niepełnosprawnościami. Goście mogą korzystać z aplikacji udostępniającej trzy ścieżki zwiedzania. Obecnie Muzeum w pełni dostosowane jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Efektem remontu jest też infrastruktura sprzyjająca społecznej integracji, wśród niej znajdują się miejsce poznania i eksperymentu, kawiarnia, sklep muzealny. Zadaszony dziedziniec umożliwia organizację wydarzeń kulturalnych, a sala edukacyjna prowadzenie lekcji i warsztatów.

Otwarciu wystawy towarzyszyły trzy publikacje książkowe wydane przez MNK: katalog w wersji polskiej i angielskiej pod redakcją dr Katarzyny Płonki-Bałus i Natalii Koziary, przewodnik po Muzeum w językach polskim i angielskim autorstwa Mateusza Chramca i pod redakcją dr Katarzyny Płonki-Bałus oraz katalog Zbrojowni Muzeum Książąt Czartoryskich autorstwa Tomasza Kusiona.

Od 19 grudnia 2019 roku do 18 października 2020 roku wystawę obejrzało ponad 74 tys. osób.

Nagroda Sybilla wręczana jest od 1980 roku. Konkurs organizowany jest przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Otwarcie Muzeum zostało zrealizowane w ramach projektu „Przeszłość przyszłości – remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich – Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji”.

Muzeum Książąt Czartoryskich zostało nagrodzone Grand Prix konkursu Sybilla 2019

zdjęcie: Studio Pion

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.