Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Grobowiec królowej Berengarii

Grobowiec królowej Berengarii

Royal Central

Portal Royal Central poinformował o zbiórce pieniędzy na ratowanie średniowiecznego zabytku – grobowca królowej Anglii, która nigdy nie stanęła na angielskiej ziemi.

Berengaria z Nawarry przez osiem lat była żoną króla Ryszarda Lwie Serce. Po jego śmierci w 1199 roku osiedliła się w Le Mans we Francji. Tam też zmarła w 1230 r. i została pochowana w opactwie l’Épau. Kamienna figura nagrobna przedstawia ją w koronie i z modlitewnikiem w dłoniach.

Podczas rewolucji antyfrancuskiej grobowiec został usunięty do stodoły – rewolucjoniści zamierzali zamienić opactwo w pralnię. Uszkodzony zabytek odkryto w 1817 r. pod stertą siana, następnie trafił do katedry w Le Mans. Po tym, jak w XX wieku władze lokalne zakupiły budynek opactwa i odnaleziono również doczesne szczątki królowej, posąg został po raz kolejny przeniesiony – tym razem do zewnętrznego kapitularza opactwa, gdzie ulegał dalszej destrukcji.

Władze lokalne mają nadzieję, że dzięki apelowi o darowizny uda się zebrać przynajmniej 42 tysiące euro z potrzebnej kwoty 142 tysięcy euro, która jest niezbędna, aby uratować cenną figurę i po renowacji jej samej oraz paneli umieścić ją w pierwotnym miejscu.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.