Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Rojaliści świętują urodziny króla

Rojaliści świętują urodziny króla

Święto w Nepalu

(Katmandu) 7 lipca 2011 r., dzień po tym, jak rewolucyjny rząd Nepalu zakazał publicznego świętowania 76. rocznicy urodzin tybetańskiego przywódcy Dalajlamy, zebrała się mała, ale lojalna grupa rojalistów, by uczcić 64. urodziny odsuniętego od władzy króla Gyanendry.

Ignorując poranną mżawkę mężczyźni, kobiety i dzieci trzymali transparenty ze zdjęciami króla, a także wieńce wykonane w drodze do Nirmal Niwas, rozległego dworu, który był prywatną rezydencją Gyanendry jako xięcia, zanim został koronowany na króla Nepalu w 2001 roku, po tym jak zamordowany został jego starszy brat, król Birendra.

Wśród zgromadzonych byli także hinduscy żebracy w pomarańczowych strojach, którzy pozostali wierni Gyanendrze, który aż do 2006 r. był uważany za króla Hindusów na całym świecie. Wtedy to parlament zawiesił monarchię, by ukarać króla za jego próby odzyskania w pełni suwerennej władzy.

Chociaż nowo wybrany parlament w 2008 roku oficjalnie zniósł monarchię i nakazał królowi Nepalu opuścić pałac, zagorzałych rojalistów walczących o restaurację hinduistycznego królestwa i przywrócenie dynastii Shah na tron wciąż nie brakuje.

Tymczasem w rodzinie królewskiej nie brakuje skandali. Najgłośniejszy dotyczył syna Gyanendry, JKW xięcia Parasa, który został aresztowany, gdy po pijanemu wdał się w bójkę i strzelaninę w miejscu publicznym. Jest to bezprecedensowy przypadek w rodzinie królewskiej, niegdyś znajdującej się ponad prawem. Następca tronu był jedną z osób składających życzenia w Nirmal Niwas.

Komunistycznemu rządowi już dwukrotnie nie udało się wprowadzić nowej konstytucji. Dlatego też rojaliści liczą na pewne ulgi dla korony.

Gyanendra, który po raz pierwszy panował i został koronowany na króla, gdy miał zaledwie 4 lata, a następnie znów wstąpił na tron w 2001 roku, jest najdłużej żyjącym męskim członkiem rodu, którego historię tworzyli ludzie umierający młodo, czy to wskutek zbrodniczych machinacyj, czy zawałów serca.

Tłumaczenie Mateusz Zbróg, opracowanie Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.