Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Żałoba w jakobickiej rodzinie królewskiej

Żałoba w jakobickiej rodzinie królewskiej

Requiescat in pace

Hrabia Riprand Franciszek Maria von und zu Arco-Zinneberg zmarł 24 sierpnia 2021 roku w szpitalu w Salzburgu. Miał 66 lat i od 2019 r. walczył z chorobą nowotworową.

Urodził się 25 lipca 1955 r. w Monachium jako drugi syn hrabiego Ulryka von und zu Arco-Zinneberga (1917–1980) i Marii Teresy z domu hrabianki von Preysing-Lichtenegg-Moos (1922–2003). Był prawnukiem króla Bawarii Ludwika III i jego żony Marii, królowej Anglii, Szkocji i Irlandii w latach 1875–1919.

Hrabia pojął za żonę Jej Cesarską i Królewską Wysokość arcyxiężniczkę Marię Beatrycze, urodzoną 11 grudnia 1954 r. w Boulogne-sur-Seine córkę władcy Modeny, arcyxięcia Roberta (1915–1996), i JCiKW arcyxiężnej Małgorzaty (ur. 1930), z domu xiężniczki Sabaudzkiej z linii Aosty. Państwo młodzi byli spokrewnieni jako potomkowie króla Bawarii Maxymiliana I Józefa. Ślub cywilny odbył się 31 marca 1980 r. w St. Martin im Innkreis w Austrii, ślub kościelny – 26 kwietnia w katedrze w Chartres. Świadkami ślubu zostali xiążę Franciszek Józef II, władca Liechtensteinu, i jego żona xiężna Georgina. Panna młoda założyła suknię zaprojektowaną dla niej przez Piotra Balmaina.

Wesele zaszczycili obecnością m.in.: cesarzowa austriacka i królowa Węgier Zyta, król Sardynii Humbert II i królowa Maria Józefa, xiężna Anna, wdowa po trzecim xięciu Aosty, głowa Domu Burbonów Orleańskich xiążę Henryk i jego żona xiężna Izabela oraz wielka xiężna Luxemburga Józefina Szarlotta.

Jako fotograf z zamiłowania, wielka xiężna Luxemburga robiła zdjęcia podczas uroczystości. Towarzyszyła jej córka, Jej Królewska Wysokość xiężniczka Maria Astryda, obecnie JCiKW arcyxiężna austriacka, która wzięła udział w zaślubinach wraz z przyszłym mężem, JCiKW arcyxięciem Karolem Krystianem, kuzynem panny młodej.

Przyszła hrabina uczęszczała do szkoły sióstr urszulanek – Kolegium Blanki Kastylijskiej w Wersalu, później studiowała ekonomię i nauki polityczne na Uniwersytecie w Innsbrucku. Zdecydowała się następnie na napisanie pracy doktorskiej, w której zajmowała się ekonomią Peru.

Ich małżeństwo stało się tematem przewodnim edycji pisma „Point de Vue” z 16 maja 1980 r. Prawie trzydzieści lat później małżonkowie ponownie stali się bohaterami artykułu, tym razem w związku z wywiadami, jakich reporterce „New York Timesa” udzielili zamieszkali na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych przedstawiciele domów panujących Austrii, Serbii, Grecji oraz hrabiostwo von und zu Arco-Zinnebergowie. Publikacja Getting the Royal Treatment ukazała się na łamach dziennika w kwietniu 2010 r. W tym czasie rodzina hrabiowska mieszkała w Greenwich w stanie Connecticut. Jej Cesarska i Królewska Wysokość podkreśliła w rozmowie z Krystyną Haughney, że rodzinne powiązania czynią małżeństwo łatwiejszym, gdyż ma się wiele wspólnych wartości.

Para przybyła do Stanów Zjednoczonych w 1983 r. i wkrótce osiedliła się w Charlotte w Północnej Karolinie, gdzie wychowywała dzieci. Ciężką pracą w biznesie doprowadziła do tego, że po kilku latach do rodziny należały piętnastowieczny zamek w pobliżu Monachium i letnia posiadłość na Dominikanie.

Hrabiowska para dochowała się sześciu córek: Anny Teresy (1981, poślubiła Colina McKenzie we wrześniu 2018), Małgorzaty (1983), Olimpii (1988, od października 2019 żona Jana Krzysztofa Napoleona), Maxymiliany (1990), Marii Gabrieli (1992) i Giorgiany (1997). Prócz żony, córek i zięciów hrabia Riprand osierocił też wnuczkę Józefinę McKenzie (2019).

Hrabianka Maria Gabriela jest śpiewaczką operową i występuje pod nazwiskiem Maria Gabriela Arco. Hrabianki Małgorzata, Maxymiliana i Giorgiana mieszkają w Londynie i pracują odpowiednio dla Free Architect Film, Tristan Capital Partners oraz Trends & Culture.

Hrabia Riprand uzyskał tytuł magistra inżynierii lądowej i architektury na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. Wśród jego zainteresowań wymienia się historię i politykę. Z sukcesami działał na rynku nieruchomości. W 1986 r. założył American Asset Corporation, firmę inwestycyjną i deweloperską, która ma biura w Nowym Jorku i Północnej Karolinie, i pozostał jej prezesem aż do śmierci. Jego żona jest wspólnikiem w firmie. Małżonkowie dzielili czas między Nowy Jork, Austrię i Bawarię. Rodzinny browar Arco Bräu ma siedzibę w Moos w Bawarii i jest prowadzony przez hrabiankę Annę Teresę. Hrabia odziedziczył browar jako część majątku, który przypadł mu w spadku po śmierci matki w 2003 r.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.