Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » IPN: „Obóz Narodowy wobec dwóch totalitaryzmów”

IPN: „Obóz Narodowy wobec dwóch totalitaryzmów”

Tomasz Wiśniewski

Od pewnego czasu ponownie mamy do czynienia z marginalizacją historii Obozu Narodowego. Formacja, którą po 1989 r. utożsamiano z najbardziej konsekwentną i bezkompromisową walką przeciwko komunizmowi, dzisiaj znów, jak w czasach PRL wydaje się być niemodna, pozbawiona sensu i niewygodna. Dlatego tym bardziej należą się wyrazy uznania dla tych, którzy cierpliwie, z benedyktyńską pasją, wbrew ogólnie przyjętym kanonom poprawności politycznej, poświęcają swoje życie naukowe badaniom nad historią tego jednego z najistotniejszych w dziejach Polski ruchu politycznego.

Promocji owego „zjawiska” służyć właśnie miało spotkanie zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie, które odbyło się 23 września br. Wystąpił na nim p. Rafał Sierchuła z Poznania, historyk, pracownik IPN, niestrudzony badacz dziejów narodowej partyzantki spod znaku NSZ, a wspierał go p. dr Tomasz Kenar, zajmujący się historia endecji przed 1939 r., jak i losami jej epigonów po II wojnie światowej, zarówno w kraju, jak na emigracji. Okazją do spotkania była promocja świeżej publikacji IPN: „Obóz Narodowy wobec dwóch totalitaryzmów”, pod redakcją właśnie Rafała Sierchuły. Jest to owoc trzech konferencyj zorganizowanych przez Instytut, zbiór artykułów prelegentów, którzy brali w nich udział. W spotkaniu uczestniczyło ok. 30 osób, w tym kombatanci, uczniowie szkół średnich i studenci. Zaprezentowano całokształt badań IPN nad dziejami endecji. Miejmy nadzieję, że będą one kontynuowane z wymiernym efektem w postaci kolejnych publikacji.

Promocja w Szczecinie

promocja_szczecin2.jpg

Promocja w Szczecinie

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.