Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Domniemany „xiążę” kandydatem Alternatywy dla Niemiec

Domniemany „xiążę” kandydatem Alternatywy dla Niemiec

Wybory do Bundestagu

Kandydat posługujący się tytułem xięcia Anhalt-Dessau przyciągnął uwagę mediów, reprezentując prawicową partię w wyborach do Bundestagu. Domniemany „xiążę” Konstantyn (69 lat) startuje z hasłem Nasz kraj – nasza ojczyzna, pod którym dąży do tego, by Niemcy opuściły Unię Europejską. Krytykuje także postępującą islamizację Niemiec.

Oficjalna notatka na stronie AfD głosi: Pan von Anhalt Dessau studiował ekonomię w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Calw i zakończył edukację, studiując sztukę w Famous Art School International w Monachium. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobył w wydawnictwie specjalizującym się w sztuce i modzie w Genewie oraz w domu aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Jorku.

W latach 80. pan von Anhalt Dessau założył i prowadził firmą kosmetyczną w Monachium, a w latach 90. firmę zajmującą się budową nieruchomości i konsultingiem inwestycyjnym w Berlinie. W 2004 roku został członkiem Zakonu Joannitów Świętego Jana, gdzie odgrywał kierowniczą rolę w kwestiach społecznych i sprawach statusu uchodźców. W konsekwencji Zakon nadał mu dożywotnio status specjalnego ambasadora przy Republice Federalnej Niemiec i Księstwie Monaco.

Od 2014 roku pan von Anhalt Dessau mieszka w Tegernsee i pracuje jako autoryzowany licytator oraz konsultant biznesowy w sferze handlu sztuką i galerii.

Jak szybko zauważyły media, już w samym Curriculum Vitae „xięcia” znajdowało się wiele nieścisłości, np. okazało się, że swoje nazwisko „xiążę” przejął po matce, a na prośbę o udostępnienie dyplomu uczelni wyższej przyznał się, że go nie posiada. W prestiżowym domu aukcyjnym Sotheby’s odbywał praktyki, wśród członków Zakonu Joannitów Świętego Jana nikt o nim nie słyszał.

Na początku kampanii Konstantyn posługiwał się tytułem xięcia Anhalt-Dessau, lecz po krytyce ze strony innych arystokratów1 zaczęto go tytułować xięciem Anhalt. Głowa dynastii i od 1963 r. prawowity władca Anhaltu, Jego Wysokość xiążę Edward, poinformował z kolei, że jest w stanie stwierdzić, iż mężczyzna podający się za xięcia nie pochodzi z rodziny Anhalt, więc nie może być uważany za jego krewnego. Być może kontrowersyjny polityk kupił swój tytuł lub otrzymał go przez adopcję bądź małżeństwo. Dynastia odmówiła kandydatowi politycznego poparcia, a on sam nie odniósł się do słów władcy.

Na oficjalnej stronie internetowej dynastii znajduje się informacja: Prawo adopcyjne w Niemczech pozwala na adopcję osób dorosłych praktycznie bez ograniczeń. Dlatego też jest niezliczenie wiele osób noszących nazwisko Anhalt, którzy nie pochodzą z Domu Anhalt-Askania. Tylko osoby tutaj wymienione rzeczywiście pochodzą z Domu Anhalt-Askania.

Wybory do Bundestagu XIX kadencji odbędą się 24 września.

opracowanie: Igor Olech


1 Tytuł xięcia Anhalt-Dessau został zniesiony po zjednoczeniu wszystkich posiadłości dynastii askańskiej w 1863 roku – dynastia askańska włada Anhalt-Dessau od 1369 r.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.