Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Kawałek Norwegii w Polsce

Kawałek Norwegii w Polsce

Ambasada Królestwa Norwegii

Na pięknych wzgórzach Karpacza stoi kościół Wang. Ten wspaniały przykład norweskiego drewnianego budownictwa sakralnego ma niezwykłą historię.

Kościół zbudowany został na przełomie XII i XIII w. w południowej Norwegii, w miejscowości Vang, ale z czasem świątynia stała się za mała na potrzeby miejscowej ludności i postanowiono o jej rozbiórce.

Przyjaciel pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV, norweski malarz Jan Krystian Dahl, namówił go do zakupu kościółka i tym samym uratowania go od zniszczenia. Dzięki temu w 1842 roku kościół sprowadzono w Karkonosze, aby mógł służyć ewangelikom, mieszkającym w Karpaczu i okolicach. Tak oto świątynia Wang stanowi kawałek Norwegii w pięknym rejonie Polski, Karpaczu.

3 sierpnia 2014 roku obchodzono 170-lecie konsekracji kościoła Wang w Karpaczu. Na uroczystościach obecni byli zarówno Chargé d’affaires Ambasady, jak również 50 delegatów z Vang w Norwegii.

Dowiedz się więcej na http://www.wang.com.pl.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.