Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Konflikt w Domu Gruzji

Konflikt w Domu Gruzji

Eurohistory

Blog Eurohistory informuje o kolejnej odsłonie konfliktu dynastycznego w Domu Gruzji. Czterech przedstawicieli różnych gałęzi rodziny królewskiej, członków Stowarzyszenia Rodziny „Dom Bagratydów”, w październiku publicznie odrzuciło zwierzchność Jego Królewskiej Mości króla Dawida XIII jako szefa dynastii.

W niedatowanym liście protestacyjnym dynaści podkreślają, że są członkami międzynarodowej organizacji zrzeszającej większość rodu, za głowę Domu Gruzji uznają zaś potomka Jerzego XII, ostatniego sprawującego władzę króla Gruzji [Kartlii i Kachetii], Jego Królewską Wysokość xięcia Nugzara Bagration-Gruzińskiego. Dalej konsekwentnie podają, że ani Stowarzyszenie Rodziny Bagratydów, ani przedstawiciele linii Bagration-Gruzińskich nie uznają tawadiego (xięcia) Dawida Bagration-Muchrańskiego jako głowy Domu lub przedstawiciela rodziny królewskiej.

W związku z powyższym Jego Królewska Mość, traktowany jak zwykły członek Stowarzyszenia, zdaniem zbuntowanych krewnych nie ma żadnych praw do reprezentowania interesów dynastii. Jak twierdzą, podczas wydarzeń międzynarodowych, w których udział biorą władcy, politycy lub biznesmeni, tawadi Dawid reprezentuje tylko siebie i ponosi odpowiedzialność prawną i moralną za świadome wprowadzanie w błąd opinii publicznej oraz mediów co do swojego statusu.

Pod listem podpisał się najbardziej zainteresowany – rywal i teść Jego Królewskiej Mości – xiążę Nugzar, jako głowa Królewskiego Domu Gruzji i przywódca związku dynastycznego. Poparli go jego zastępcy, xiążęta: Jerzy Bagration-Dżaparidze, Dżansug Bagration-Dawitaszwili, Nodar Bagration-Dawitaszwili. Niejasne zaś pozostają przyczyny, w związku z którymi atak nastąpił w październiku 2021 r., zważywszy że – jak przypominają sygnatariusze listu – JKW xiążę Nugzar (ur. 1950, syn xięcia Piotra) uznał się za szefa dynastii już w roku 2006. Trzy lata później jego córka, JKW xiężniczka Anna, poślubiła w Tbilisi JKM króla Dawida, który wstąpił na tron gruziński w 2008 r. Małżonkowie doczekali się syna i następcy tronu, JKW xięcia Jerzego.

*****

21 października blog Eurohistory doniósł, że urodzony w 1948 r. xiążę Jerzy Bagration-Dżaparidze zmarł kilka dni wcześniej. Był on praprapraprawnukiem króla Imeretii Alexandra V, synem xięcia Avtandila Dżaparidze (1914-1959). W 2007 r. xiążę i jego matka – również popierająca pretensje do tronu zgłaszane przez xięcia Nugzara, dyrektora tbiliskiego teatru Tumaniszwili – udzielili wywiadu poświęconego możliwości restauracji monarchii. Xiążę Jerzy był zdania, że wprowadzenie monarchii konstytucyjnej nie rozwiąże problemów politycznych Gruzji, gdyż władca może stać się marionetką w rękach polityków. Zaznaczał, że król musi sprawować kontrolę nad sprawami strategicznymi. Jego matka, xiężna Nino Bagration-Imeretyński (1915-2008), po mieczu ostatnia przedstawicielka linii z Imeretii, stwierdziła wówczas, że nie nadszedł jeszcze czas na restaurację, gdyż kraj musi się rozwijać i wzrastać. Później… może.

opracowanie: Dominik Makowiecki i Dawid Szymacha

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.