Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Niebieska flasza — konkurs

Niebieska flasza — konkurs

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Idea konkursu

Sto lat temu, w 1914 roku, powstało jedno z najsłynniejszych dzieł polskiej fotografii artystycznej: kompozycja Niebieska flasza, której autorem jest Henryk Mikolasch (1872-1931). Unikatową odbitkę tej fotografii autor wykonał w technice trójwarstwowej „gumy”, czyli przy użyciu światłoczułych związków dwuchromianu zawieszonych w roztworze gumy arabskiej. Technika ta umożliwia wprowadzanie różnych pigmentów w kolejnych etapach i ostateczne uzyskanie wielobarwnego obrazu. „Gumy” uważane były za sztandarową manifestację estetyki piktorialnej, która w fotografii artystycznej święciła największe triumfy w początkach XX wieku. Henryk Mikolasch od 1903 roku był główną postacią w Lwowskim Towarzystwie Fotograficznym, a od 1921 roku był także wykładowcą fotografii na Politechnice Lwowskiej. Po II wojnie światowej znaczny zespół fotografii Henryka Mikolascha, w tym Niebieska flasza, znalazł się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Muzeum pragnie uczcić tego artystę, przy okazji wspomnianej rocznicy, poprzez ogłoszenie konkursu na współczesne prace fotograficzne inspirowane tego rodzaju tradycją. Nie oczekujemy bezpośredniego naśladownictwa historycznego wzoru Niebieskiej flaszy, ale prac kreatywnie odnoszących się do związanych z tym wzorem ogólnych artystycznych zagadnień, takich jak: motyw martwej natury, celowość stosowania specjalnych technik fotograficznych, problem żywotności tradycji piktorialnej, czy też innych kwestii, które autorzy uznają w tym kontekście za znaczące dla siebie.

Niebieska flasza

Niebieska flasza, regulamin konkursu

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.