Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Krajobraz dziedzictwa — dziedzictwo krajobrazu

Krajobraz dziedzictwa — dziedzictwo krajobrazu

Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku

Tajemnice nieczynnych kopalni, sekrety zamków i pałaców, rekonstrukcje historyczne, wycieczki, wystawy – organizatorzy 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, odbywającej się pod hasłem Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu, przygotowali niemal 90 wydarzeń w kilkudziesięciu miejscowościach na Dolnym Śląsku. Wszystkie imprezy zaplanowano na dwa wrześniowe weekendy: 9 i 10 oraz 16 i 17 września.

Wielu organizatorów otwiera w tym czasie miejsca na co dzień dla turystów niedostępne. Do takich należy m.in. nieczynna już Zajezdnia Tramwajowa nr V przy ul. Legnickiej we Wrocławiu. Klub Sympatyków Transportu Miejskiego organizuje 9 września dzień otwarty zajezdni, w której zgromadzono unikatową kolekcję tramwajów gospodarczych. Najcenniejszy jest tu najstarszy wagon tramwajowy zachowany we Wrocławiu – lora wieżowa z 1892 r. Będzie to również okazja do poznania zabytkowych wozów pasażerskich czekających na restaurację, m.in. tramwajów Linke-Hofmann Standard z lat 20. XX wieku. W tym dniu do zajezdni przy ul. Legnickiej będzie kursował z pl. Teatralnego zabytkowy tramwaj Konstal 4N1 z 1960 r.

9 i 16 września będzie można zwiedzić z przewodnikiem najpiękniejszą sztolnię w Górach Złotych. Przez setki lat zatopiona i zapomniana, owiana wieloma legendami kopalnia złota – Sztolnia Ochrowa w Złotym Stoku – zachwyca nieziemską kolorystyką i piękną szatą naciekową. 10 września będzie można również wybrać się na wycieczkę Podziemną Trasą Edukacyjną po nieczynnej kopalni niklu, chryzoprazu i opalu w Szklarach.

15 września Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Pielgrzymce organizują wycieczkę na wygasły wulkan – Ostrzycę Proboszczowicką, zwaną śląską Fudżijamą: to najpiękniejszy stożek powulkaniczny w Polsce, a droga na jego szczyt wiedzie po czterystu czterdziestu pięciu bazaltowych schodach. Tajemnice wygasłych wulkanów na Pogórzu Kaczawskim odsłonią także organizatorzy wycieczek w Wojcieszowie (9 września) i Wielisławce (16 września). Równie ciekawie zapowiada się zwiedzanie zabytkowego zespołu parkowego Pałacu Ciechanowice oraz zespołu poklasztornego ojców karmelitów w Głębowicach – m.in. klasztornego refektarza, biblioteki, podziemi, ogrodu ziołowego w wirydarzu oraz wieży kościelnej, w której zorganizowano ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną.

Pełna lista wydarzeń odbywających się na Dolnym Śląsku w ramach EDD dostępna jest w informatorze na stronie Muzeum Etnograficznego – oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz na stronie www.edd.nid.pl. Wydarzenia organizowane w ramach EDD są bezpłatne.

Polska przystąpiła do projektu udostępniania i popularyzacji miejsc związanych z lokalną historią i tradycją w 1993 r. Z roku na rok – wraz z rosnącym zainteresowaniem publiczności – zwiększa się również liczba udostępnianych atrakcji.

Koordynatorem ogólnopolskim Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Wydarzenia na Dolnym Śląsku koordynuje Muzeum Etnograficzne. Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałka województwa dolnośląskiego, a w tym roku po raz pierwszy także Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu (oferującej darmowe porady prawne dla właścicieli zabytków). Partnerem regionalnym na Dolnym Śląsku są Koleje Dolnośląskie.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.