Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Kristiansand: Otwarcie Kilden Teater og – Konserthus

Otwarcie Kilden Teater og – Konserthus

Kristiansand

Niedawno polskie media poinformowały o skierowanych pod adresem norweskiej rodziny królewskiej groźbach o charakterze terrorystycznym. To z pewnością ważna wiadomość, ale w pewnym kontekście jest ona również ilustracją powiedzenia, że „dobra wiadomość to zła wiadomość”. Dobra wiadomość, czyli otwarcie ważnego obiektu kulturalnego na południu Norwegii, jakoś nie przebiła się do polskich czytelników…

6 stycznia 2012 roku z udziałem następcy tronu, JKW xięcia Haakona, odbyło się uroczyste otwarcie drugiego pod względem znaczenia i skali inwestycji obiektu kulturalnego w Norwegii – Kilden Teater og – Konserthus w Kristiansand na południu kraju. Tym samym stołecznej Operze przybyła silna konkurencja – Kilden imponuje zarówno rozmachem architektonicznym, designem, awangardową sztuką dekoracyjną, jak i… poziomem wydatków. Budowa pochłonęła ok. 1,7 miliarda koron norweskich, a znaczną część kosztów pokrył norweski rząd.

Według założeń Kilden będzie nie tylko centrum kultury dla regionu Sørlandet, ale ośrodkiem o znaczeniu krajowym i międzynarodowym. Swoją stałą siedzibę będą tu miały takie instytucje jak: Agder Teater, Kristiansand Symfoniorkester i Opera Sør.

Kilden ma również działać jako centrum sztuki, goszcząc wystawy lokalnych artystów oraz twórców krajowych i zagranicznych. W gmachu znajdują się cztery sale, które mogą być wykorzystywane jednocześnie, mieszcząc łącznie 2277 osób. Największą jest Konsertsalen – sala koncertowa z 1185 miejscami. Teater- og Operasalen ma ponad 700 miejsc, Multisalen – 230, aIntimscenen – 150. Oprócz bogatego wyposażenia na uwagę zasługuje doskonała akustyka głównych sal.

Budowę rozpoczęto zaledwie dwa lata temu, w sąsiedztwie centrum Kristiansand – na pełnej zieleni wyspie Odderøya, tuż nad brzegiem morza. Tak więc na koncert, wystawę czy przedstawienie teatralne będzie można przypłynąć łodzią…

Więcej informacyj na www.kilden.com.

Od Redakcji Portalu Legitymistycznego: Mieszkańcom Kristiansand gratulujemy. Nasuwa się jednak pytanie, czy nie prościej byłoby, gdyby wspomnianą w artykule kwotę wydatkowano na szczeblu samorządu na życzenie samych mieszczan, a nie z pieniędzy wszystkich podatników na szczeblu rządowym?

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.