Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Przemówienie Jego Królewskiej Mości króla Jordanii Abdullaha II na otwarciu trzydziestej drugiej Sesji Zwyczajnej Rady Ligi Państw Arabskich na Szczycie Letnim

Przemówienie Jego Królewskiej Mości króla Jordanii Abdullaha II na otwarciu trzydziestej drugiej Sesji Zwyczajnej Rady Ligi Państw Arabskich na Szczycie Letnim

kingabdullah.jo

Od redakcji Portalu Legitymistycznego: 19 maja 2023 roku Jego Królewska Mość król Jordanii Abdullah II wygłosił przemówienie podczas spotkania przywódców państw arabskich w saudyjskim mieście Dżudda. Poniżej przedstawiamy tłumaczenie wystąpienia Najjaśniejszego Pana:

 

W imię Boga Litościwego, Miłosiernego,

niech modlitwy i pokój będą z naszym prorokiem Mahometem,

mój bracie, Wasza Królewska Wysokość książę następco tronu Mohammedzie bin Salmanie bin Abdulazizie Al Saudzie,

Wasze Królewskie Mości, Wysokości i Ekscelencje,

Wasza Ekscelencjo, sekretarzu generalny Ligi Państw Arabskich,

pokój, miłosierdzie i błogosławieństwo Boże niech będą z wami.

Chciałbym rozpocząć od wyrażenia najgłębszych podziękowań i wdzięczności mojemu bratu, strażnikowi Dwóch Świątyń, królowi Salmanowi bin Abdulazizowi Al Saudowi i Jego Królewskiej Wysokość księciu następcy tronu Mohammedowi bin Salmanowi bin Abdulazizowi Al Saudowi za zorganizowanie tego szczytu i za zaangażowanie Królestwa Arabii Saudyjskiej w zacieśnianie arabskiej współpracy.

Dziękuję również naszym braciom w Algierii za zorganizowanie poprzedniego szczytu.

Moi bracia,

szanowni goście,

z powodu nieustającej potrzeby rozwijania i odnawiania wspólnych arabskich przedsięwzięć rola Ligi Arabskiej jest kluczowa w maksymalizacji współpracy, zwłaszcza na poziomie ekonomicznym, między naszymi krajami, które muszą sprostać wyzwaniom spowodowanym przez międzynarodowe kryzysy.

W ten sposób chciałbym podkreślić trójstronny mechanizm współpracy między Jordanią a naszymi braćmi i siostrami w Egipcie oraz Iraku, a także znaczenie Zintegrowanego Partnerstwa Przemysłowego na rzecz Zrównoważonego Wzrostu Gospodarczego, który zbliża do siebie Jordanię, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Bahrajn. Te i inne trwające projekty współpracy z naszymi braćmi w krajach Zatoki Arabskiej są przykładami tego, co można osiągnąć na większą skalę.

Moi bracia,

szanowni goście,

sprawa palestyńska nadal znajduje się w centrum naszej uwagi i nie możemy porzucić naszych dążeń do sprawiedliwego i wszechstronnego pokoju, który nie zostanie ustanowiony, jeżeli naród palestyński nie otrzyma prawa do niepodległego i suwerennego państwa palestyńskiego w granicach sprzed 4 czerwca 1967 roku ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie, na podstawie rozwiązania dwupaństwowego.

Nie ma mowy ani o pokoju, ani o bezpieczeństwie, jak długo trwa akcja wznoszenia osiedli, konfiskata ziemi, burzenie domów, a Palestyńczycy są wysiedlani z ich ziemi. Nie może być pokoju po odrzuceniu perspektyw rozwiązania dwupaństwowego, które gwarantuje narodowi palestyńskiemu jego uzasadnione prawa. Alternatywa pogrąży cały region w niekończącym się konflikcie.

I nic nie jest dla nas tak ważne, jak poszanowanie historycznego oraz prawnego status quo muzułmańskich i chrześcijańskich miejsc świętych w Jerozolimie. Przeznaczamy wszystkie nasze środki na zabezpieczenie i utrzymanie arabskiego, islamskiego i chrześcijańskiego charakteru świętego miasta, pod haszymidzką opieką jego miejsc świętych.

Moi bracia,

szanowni goście,

nieustannie ostrzegaliśmy przed trwaniem nierozwiązanego kryzysu syryjskiego. Syryjski naród zapłacił wysoką cenę za ten kryzys, którego konsekwencje dotknęły nas wszystkich.

Dzisiaj z zadowoleniem przyjmujemy powrót Syrii do Ligi Arabskiej1, jako ważny krok, który – mamy nadzieję – przyczyni się do zakończenia kryzysu.

Kładziemy nacisk również na znaczenie wzmocnienia politycznej ścieżki, która została zapoczątkowana podczas  spotkania w Ammanie i zbudowana na jordańskiej inicjatywie, wspieranej przez saudyjskie i arabskie starania, aby zakończyć kryzys i sprostać jego humanitarnym, politycznym oraz związanym z bezpieczeństwem wyzwaniom, dzięki czemu uchodźcy będą mogli powrócić do swojej ojczyzny.

Moi bracia,

szanowni goście,

stabilność Iraku stanowi integralną część naszej regionalnej stabilności, a jego bezpieczeństwo jest istotne dla naszego bezpieczeństwa narodowego. Tym samym, wspieramy kroki podejmowane przez iracki rząd w celu przywrócenia roli oraz rangi Iraku w regionie arabskim, wraz ze wzmacnianiem jego stabilności, dobrobytu i suwerenności. Oczekujemy z niecierpliwością na wykorzystanie konferencji Bagdad I i Bagdad II w celu zintensyfikowania regionalnej kooperacji z Irakiem.

Moi bracia,

szanowni goście,

nie ma co do tego żadnych wątpliwości, że należy korzystać z możliwości, jakie przed nami stoją, w służbie interesów naszych państw i naszych narodów. Tym samym musimy zintensyfikować regularne spotkania arabskie na najwyższych szczeblach, aby osiągnąć integrację gospodarczą w naszym regionie i połączyć nasze wysiłki polityczne i w zakresie bezpieczeństwa.

Na zakończenie pragnę jeszcze raz podziękować mojemu bratu, strażnikowi Dwóch Świątyń, rządowi oraz dumnemu narodowi Arabii Saudyjskiej za zorganizowanie tego szczytu. I modlę się, żeby Bóg poprowadził nas w stronę sukcesu, w najlepszym interesie naszych narodów i naszych ludów.

Pokój, miłosierdzie i błogosławieństwo Boże niech będą z wami.

tłumaczenie: Barbara Bieniek


1 W 2011 r. członkostwo Syrii w Lidze Państwa Arabskich zostało zawieszone z powodu krwawego stłumienia przez reżim zamieszek, który doprowadziły do wybuchu wojny domowej – przypis redakcji Portalu Legitymistycznego.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.