Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Śmierć JKM króla Rumunii — godzina próby

Śmierć JKM króla Rumunii — godzina próby

Requiescat in pace

Zgon Jego Królewskiej Mości króla Rumunii Michała I to nie tylko symboliczne zamknięcie XX wieku w dziejach tego kraju, lecz także czas próby dla poddanych. Czy po monarszej białej rewolucji – odrzuceniu reguł sukcesji obowiązujących w Domu Hohenzollern-Sigmaringen i niezgodnym z konstytucją Królestwa Rumunii odsunięciu od tronu prawowitego następcy, Jego Wysokości xięcia Karola Fryderyka (a także po kolejnych, dowolnie przeprowadzanych zmianach nowego „porządku” i oficjalnym wyrzeczeniu się przez Michała I rodzinnych więzi z krewnymi ze Szwabii) – przewagę zdobędą legitymiści, którzy złożą homagium królowi rezydującemu w dalekim Sigmaringen, czy raczej rumuńska monarchia już na trwałe stanie się jedynie eleganckim dopełnieniem ustroju demoliberalnego, tak kochaną przez niektórych karykaturą – „monarchią zachodnioeuropejską i demokratyczną”, promującą równość genderową? Córka króla, Jej Królewska Wysokość xiężniczka Małgorzata, stara się przejąć funkcję głowy dynastii, która należna jest jej kuzynowi, ogłaszając, że będzie kontynuowała dzieło swojego ojca, by wypełnić misję wobec narodu rumuńskiego. Królewski despotyzm – trudno inaczej określić niezgodne z prawem działania zmarłego władcy podejmowane od grudnia 2007 roku – może zatem sprawić, że w Nowej Katedrze w Curtea de Argeş do grobu zostanie złożona również wszelka myśl o restaurowaniu w Bukareszcie prawowitej władzy.

Zgodnie z komunikatem wydanym 5 grudnia 2017 r. przez biuro prasowe Jego Królewskiej Mości trumna z ciałem Najjaśniejszego Pana, który zmarł w szwajcarskim Aubonne w wieku 96 lat, w obecności JKW xiężniczki Marii, zostanie wystawiona w Sali Honorowej pałacu Peleş, później zaś na dwa dni znajdzie się w Sali Tronowej Pałacu Królewskiego w Bukareszcie. Przez czterdzieści dni w obu wymienionych pałacach, a także w Pałacu Elżbiety, będą dostępne xięgi kondolencyjne, natomiast kwiaty i wieńce można składać przed głównym wejściem do pałacu przy placu Zwycięstwa. Msza żałobna zostanie odprawiona w stołecznej katedrze patriarchalnej pw. św. św. Konstantyna i Heleny.

Roszczeniom JKW xiężniczki Małgorzaty wsparcia udzielił już JKM król Serbii Alexander II, na jej ręce kierując kondolencje.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.