Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Zgon króla z prawa Obojga Sycylii Karola I

Zgon króla z prawa Obojga Sycylii Karola I

Requiescat in pace

5 października 2015 roku zmarł w Retuerta del Bullaque (Hiszpania, Kastylia-La Mancha), w wieku 77 lat, Jego Królewska Wysokość Karol Maria Alfons Marceli Burbon Sycylijski, książę Kalabrii i hrabia Caserty (Carlo Maria Alfonso Marcello di Borbone Due Sicilie, duca di Calabria, conte di Caserta), król z prawa Królestwa Obojga Sycylii Karol I.

Jego Królewska Wysokość urodził się 16 stycznia 1938 roku w Lozannie, jako syn k.z.p. Alfonsa II (1901-1964) i Alicji Burbon-Parma (ur. 1917). Wychowywał się razem z hiszpańskim księciem Janem Karolem Burbońskim, którego później (1969) gen. Francisco Franco desygnował na swojego następcę jako Szefa Państwa, od 1975 do 2014 będącym de facto «Janem Karolem I» – od niego otrzymał też tytuł infanta Hiszpanii. Prawa do tronu Królestwa Obojga Sycylii objął po śmierci swojego ojca, 3 lutego 1964 roku.

Jego Królewska Mość król Obojga Sycylii Karol I

W 1965 poślubił swoją rówieśniczkę, księżniczkę Annę Orleańską, córkę pretendenta do korony francuskiej, księcia Henryka Orleańskiego, zwanego również «hrabią Paryża» (ciekawostką jest to, że teść wspierał pretensje do tronu sycylijskiego jego konkurenta z młodszej linii Castro, również Karola). Para zamieszkała w Hiszpanii i miała pięcioro dzieci (cztery córki i jednego syna). JKW był również Wielkim Mistrzem (gałęzi hiszpańskiej) Konstantyńskiego Zakonu Św. Jerzego oraz przewodniczącym Królewskiej Rady Zakonów Rycerskich: Santiago, Calatrava, Alcántara i Monteso. Od chwili jego zgonu prawa do tronu Obojga Sycylii przechodzą na jego jedynego syna, urodzonego w 1968 roku Piotra Burbona Sycylijskiego, księcia Noto (Pietro di Borbone Due Sicilie, duca di Noto).

Świeć Panie nad Jego duszą!

J.B.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.