Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Król Tuheitia Paki – dziesiąta rocznica koronacji

Król Tuheitia Paki – dziesiąta rocznica koronacji

Niech żyje król!

Nawet na terenach zdobytych i pozostających pod panowaniem hanowerskich uzurpatorów możliwe jest zachowanie elementów monarchii tradycyjnej. Od 15 do 22 sierpnia 2016 roku w Hamilton (Nowa Zelandia) trwały obchody rocznicy koronacji maoryskiego władcy, Jego Królewskiej Mości króla Tuheitia Paki (ur. 1955 r.). Uroczystości rozpoczęły się od śniadania wydanego, aby uczcić pamięć matki i poprzedniczki obecnego króla, królowej Dame Te Atairangikaahu1 (1931-2006), w którym uczestniczyli m.in. JKM król Tonga Tupou VI oraz Jego Wysokość Tupua Tamasese Tupuola Tufuga Efi, samoański O le Ao o le Malo (głowa państwa). Następnie w rezydencji Waahi Pa w Huntly, 35 kilometrów na północ od Hamilton, odbyły się okolicznościowe modlitwy, a także chrzest trojga prawnucząt króla. Huntly jest dla Maorysów regionem ważnym ze względów historycznych i kulturowych.

Król otrzymał klucze do bram Hamilton – jest to najwyższy honor, jaki oddać mogą władze miejskie. Klucze w tym samym czasie może dzierżyć jedynie dwanaście osób. Zastępca burmistrza Gordon Chesterman stwierdził w przemówieniu, że dla miasta rola króla jest istotna i trwała, szczególnie w odniesieniu do finansowania uczelni oraz stypendiów.

Rzecznik prasowa Tūrangawaewae, pani Moko Templeton, stwierdziła, że przygotowania do rocznicy trwały rok i zaplanowano w nich udział kilku tysięcy gości.

Podczas obchodów król wysunął żądanie przekazania maoryskim plemionom terenów na Wyspie Północnej – Traktat Waitangi (podpisany w 1840 r.) wyrażał zgodę maoryskich władców na zajęcie wysp i de facto założenie kolonii Nowej Zelandii pod warunkiem zachowania przez Maorysów części ziem na własność. Pan Krzysztof Finlayson, nowozelandzki minister ds. negocjacji Traktatu Waitangi, oświadczył, że jest gotowy wysłuchać życzenia króla. Ekspert w dziedzinie tego dokumentu, profesor Paweł Moon, stwierdził, że negocjacje mogą doprowadzić do konfliktu między maoryskimi plemionami o prawa do ziem. Przemówienia wysłuchał także premier Nowej Zelandii Jan Key.

opracowanie: Igor Olech


1 Pełny tytuł: Te Arikinui Dame Te Atairangikaahu.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.