Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Królewski grób uszkodzony

Królewski grób uszkodzony

Wiadomość z Aten

Grecka stacja telewizyjna Mega TV w programie Live News wyemitowała materiał prezentujący uszkodzenia wokół miejsca wiecznego spoczynku króla Greków Konstantyna II. 16 stycznia monarcha spoczął wśród przodków na terenie królewskiej rezydencji Tatoi, w pobliżu grobów swoich rodziców – króla Pawła I i królowej Fryderyki. Na stan grobu wpłynęły trudne warunki pogodowe, lecz naprawiono go po upływie kilku godzin. W ciągu czterdziestu dni od śmierci panującego, zgodnie z greckimi zwyczajami, ma zostać wzniesiony marmurowy grobowiec.

Nekropolia dynastii Oldenburgów znajduje się na południowym krańcu rozległej posiadłości otaczającej rezydencję władców Grecji. Na zalesionym terenie pochowano – oprócz Konstantyna II – pięciu królów i czterech xiążąt, a także jedenaście królowych, wielkich xiężnych, xiężnych i xiężniczek. Przed ponad stu laty zbudowano oddzielne mauzoleum, w którym złożono ciała króla Konstantyna I, królowej Zofii i ich syna Alexandra, młodego władcy zmarłego tragicznie w wyniku ukąszenia przez małpę w 1920 roku. Inni członkowie rodziny królewskiej są pochowani w pobliżu kaplicy.

Dziesięć lat temu rezydencja w Tatoi znalazła się na liście czternastu najbardziej zagrożonych zabytków i miejsc na kontynencie. Zestawienie sporządziła Europa Nostra – europejska federacja stowarzyszeń na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Europy.

Posiadłość zakupił król Jerzego I dzięki prywatnym funduszom, które władca przywiózł z ojczystej Danii. W 1994 r., kiedy Konstantyn II przebywał na emigracji, ówcześni republikańscy uzurpatorzy władzy nad Grecją skonfiskowali własność Najjaśniejszego Pana. Pozostawiona bez gospodarza, rezydencja popadała w ruinę. Od 2007 r. kolejne ekipy rządowe snuły plany ratowania zabytku, lecz prace konserwatorskie rozpoczęły się dopiero po dwunastu latach. Latem 2021 r. posiadłość doznała kolejnego ciosu, ponieważ spustoszyły ją katastrofalne pożary, niszczące krajobraz, ważne budynki i przechowywane w nich pamiątki.

Po śmierci Konstantyna II, która wymusiła na władzach lokalnych pospieszne porządki, minister kultury i sportu Lina Mendoni poinformowała, że do 2025 r. rząd zamierza stworzyć w Tatoi muzeum. Budżet nowego projektu oszacowano na 90 mln euro.

*****

Media informują również o planach pogrążonej w żałobie rodziny królewskiej. Wprawdzie w ciągu czterdziestu dni od śmierci ojca jego następca, Jego Królewska Mość król Paweł II, nie udziela wywiadów i nie wydaje oświadczeń, jednak z doniesień prasowych wynika, że Najjaśniejszy Pan i jego żona, JKM królowa Maria Chantal, nie zamierzają pozostawać na stałe w ojczyźnie, a po dłuższym pobycie w Atenach chcą powrócić do Nowego Jorku. Nowy władca ma dzielić czas między Nowy Jork, Londyn i Helladę, aby być blisko matki, JKM królowej wdowy Anny Marii, która planuje, że mieszkać będzie w Atenach.

Nabożeństwo upamiętniające zmarłego króla zaplanowano na 19 lutego w stołecznej katedrze metropolitalnej. Następnie przy jego grobie odśpiewany zostanie trisagion. Drugie nabożeństwo odbędzie się również, z udziałem członków rodziny królewskiej, w Londynie.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.