Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Remont fontann w Książu na finiszu

Remont fontann w Książu na finiszu

Zamek Książ

Fontanna na Tarasie Podkowiastym w Zamku Książ w Wałbrzychu odzyskała dawny blask. Wszystko za sprawą renowacji przeprowadzanej w ramach mikroprojektu pt. „Na baroku się nie kończy II”.

Kompleksowe remonty 38 fontann zdobiących 10 książańskich tarasów realizowane są sukcesywnie od 2019 roku. Na początku sierpnia zakończyła się jedna z najbardziej skomplikowanych renowacji, czyli odrestaurowanie i uruchomienie po ponad dwóch dekadach przerwy aż 27 fontann na Tarasie Wodnym.

Taras Podkowiasty jest niewielkim tarasem w kształcie podkowy łączącym Taras Różany z Tarasem Środkowym. W jego centrum stoi prostokątna ściana z ukształtowaną niszą, w której wnętrzu, w centralnym miejscu, znajduje się fontanna w kształcie podwójnego kielicha. W ramach prac renowacyjnych odtworzono zniszczoną szyszkę, która wieńczy szczyt fontanny, oraz zrekonstruowano dolną misę.

Ta neorenesansowa fontanna datowana jest na około 1910 r. Jej remont był możliwy dzięki projektowi z programu Interreg, który jest realizowany wspólnie z czeskim partnerem – Hospitalem Kuks, do którego poznania serdecznie zachęcamy.

Projekt pt. „Na baroku się nie kończy II” jest współfinansowany ze środków EFRR za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

Fontanna na Tarasie Podkowiastym w Zamku Książ w Wałbrzychu odzyskała dawny blask.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.