Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Ludwik XX: przemówienie z okazji ośmiuset lat katedry w Reims

Ludwik XX: przemówienie z okazji ośmiuset lat katedry w Reims

Vive Louis XX, Vive le Roi de France!

Wprawdzie od uroczystości w Reims minęło już kilka miesięcy, ale zdecydowaliśmy się opublikować tłumaczenie przemówienia Najjaśniejszego Pana, gdyż warto korzystać z każdej okazji, aby przypomnieć świętą sprawę Burbonów. Przed paroma tygodniami zwracaliśmy już uwagę naszych Czytelników, że Ich Królewskie Mości król i królowa Francji i Nawarry nie izolują się od innych stanów murem, który jest tak charakterystyczny dla polityków demokratycznych, biurokratów i nowobogackich. Przemówienie w Reims potwierdza, że nie myliliśmy się. Oto przemawia prawdziwy monarcha, który nie obawia się ludu, który chętnie wychodzi do swoich poddanych i który nie musi niczego nikomu udowadniać, albowiem jest autentyczną Głową powierzonego mu Królestwa, jest personifikacją Francji.

Pałac Tau, 15 maja AD 2011

Panie i Panowie,

Drodzy przyjaciele, przypomnijcie sobie – trzydziestu pięciu królów Francji zostało namaszczonych w tej katedrze, której osiemsetne urodziny mamy okazję dziś upamiętnić. Jest to jednocześnie oszałamiające, jak i wzruszające. Trzydziestu pięciu królów obwołanych przez francuski lud dumny ze swych tradycji i ze swej historii. Młodzi, starzy, chłopi, mieszczanie, szlachcice, duchowni – każdy na swój sposób brał udział w Sakrach. Jedni zajmowali się tkaninami, inni bankietami, a jeszcze inni po prostu byli widzami. Francja przeżywała te wydarzenia z zamiłowaniem. W tej katedrze, w tej sali, odczuwacie poruszenie tych, którzy byli tu przed wami. Niektórzy niesłusznie powiedzą, że to przeszłość. Niesłusznym jest, że to wspomnienie, które powraca do nas dzisiaj, nie wywołuje pewnej dumy.

Ponad podziałami, ponad wojnami, Sakra oznaczała początek panowania, oznaczała wstąpienie na tron człowieka, który – za przykładem Chlodwiga i świętego Remigiusza – został namaszczony. Sakra było to pomazanie boskie, odnowienie społeczeństwa, nowe tchnienie w ciągłości linii, kraju. Nadzieja całego ludu w tym, który ucieleśniał jedność Francji. W czasach, które zajmują się przyszłością zapominając o przeszłości, jestem bardzo poruszony przez to święto, które nas tu sprowadza. Katedra – właśnie katedra Sakry jest w centrum uwagi! Każdy na swój sposób upamiętnia to wydarzenie, każdy widzi w nim własny symbol, każdy chce poczuć tu wibracje Historii… naszej Historii.

Proszę pozwolić mi wyrazić moje emocje względem tej kommemoracji, moje emocje, gdy widzę te kobiety i mężczyzn, którzy spotykają się w tej olbrzymiej nawie, która zapisała Francję w swojej najbardziej chrześcijańskiej tradycji. Paradoks historii, a jednak…

Otrzymałem, jako głowa Domu Burbonów, szczególne dziedzictwo: być sukcesorem królów, którzy stworzyli Francję, tych, którzy przybyli tutaj, by otrzymać Sakrę od Boga.

Nie mogę więc pozostawać nieczułym względem takiej rocznicy, ani symboliki i piękna tych miejsc, które słusznie zasługują na swoje międzynarodowe oddziaływanie. Otrzymałem spadek, który przyjmuję, nie jestem jednak jedynym, który ma go dźwigać.

Tak, wy, drodzy przyjaciele, wy – ludu Francji, to także wasze dziedzictwo, nasza wspólna pamięć, nasze fundamenty, nasze korzenie. Tak jak ja przywiązujecie do tego szczególną wagę, która dziś jest widoczna dla wszystkich. „Francjo, co zrobiłaś z obietnicami ze swojego chrztu?” – pytał tutaj, ponad 20 lat temu błogosławiony człowiek, który potrafił zjednać sobie ludzi1. Dziś Francja wspomina, ożywia się, oddycha. Ten zabytek przeszłości, ten monument jedności jest też monumentem przyszłości, tej, którą przekażemy naszym dzieciom, aby także mogły być dumne ze swoich korzeni, ze swojego kraju, z Francji.

tłumaczenie: Magdalena Marzec


1 Domyślam się, że Najjaśniejszy Pan miał na myśli Jana Pawła II, co wprawdzie kłóci się z sedewakantyzmem, jako stanowiskiem teologicznym, które uznaję za właściwe, ale pozostaje przyjąć do wiadomości, że wobec kryzysu w Kościele Jego Królewska Mość Ludwik XX ma inne poglądy – przypis red. nacz. Portalu Legitymistycznego.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.