Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Muzeum Cyfrowe / Jeden bilet – cztery muzea
Blisko 9500 zabytków pochodzących ze wszystkich działów muzealnych znalazło się w kolekcji Muzeum Cyfrowego uruchomionego przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Celem projektu jest promocja i popularyzacja zbiorów MNWr.
Każdy z prezentowanych obiektów zawiera opis i fotografie, wielu towarzyszą materiały multimedialne (filmy) i audiodeskrypcje. Użytkownicy będą mogli korzystać z różnych funkcjonalności pomocnych w eksploracji udostępnionych zbiorów, m.in. zapisywać polubione muzealia w serwisie Moje Muzeum; pobierać wizerunki, jeśli prawa do obiektów nie są zastrzeżone; przeszukiwać zbiory, formułując zaawansowane zapytania; przeglądać indeks twórców, których prace zostały udostępnione.
Prezentacji zbiorów w obrębie poszczególnych kolekcji związanych z rodzajem muzealiów będą towarzyszyły kolekcje tematyczne, pozwalające użytkownikowi na poznawanie dzieł sztuki w polecanym kontekście albo szczególnych zespołów muzealiów, takich jak np. Skarb Średzki, kolekcja dzieł Magdaleny Abakanowicz czy Michała Leopolda Willmanna.
Strona Muzeum Cyfrowego jest przyjazna dla osób ze szczególnymi potrzebami.
To dla nas historyczny moment. Stajemy się jeszcze bardziej dostępni, bardziej otwarci i skomunikowani z naszymi odbiorcami. I to zarówno specjalistami, zainteresowanymi merytoryczną zawartością naszej kolekcji, jak i zwykłymi miłośnikami sztuki – mówi pan dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Nadrabiamy pewną zaległość, mając świadomość, że dzisiaj bez takiej formy udostępniania zbiorów nie da się normalnie funkcjonować. Jest to projekt przyszłościowy, który będzie konsekwentnie rozwijany, doskonalony i rozbudowywany. Sukcesywnie będziemy powiększać nasz cyfrowy katalog, aby wiedza o tym, jak bogate, różnorodne i wartościowe są zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu, systematycznie wzrastała i stawała się coraz bardziej powszechna.
Promocja z okazji siedemdziesięciopięciolecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, święta niepodległości i świąt Bożego Narodzenia. Kup bilet do Muzeum Panorama Racławicka i odwiedź za darmo wystawy stałe i czasowe w Gmachu Głównym, Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej i Muzeum Etnograficznym.
Bilety zakupione w Muzeum Panorama Racławicka od 10 listopada do 30 grudnia 2023 r. uprawniają do bezpłatnego wejścia na:
– wystawy czasowe do 30 grudnia 2023 r.,
– wystawy stałe w ciągu trzech miesięcy od daty zakupu biletu.
Studenci studiujący na uczelniach Dolnego Śląska będą mogli kupić bilet do Muzeum Panorama Racławicka za 20 zł.
Zbliżający się koniec roku powoduje, że chcielibyśmy nadać mu wyjątkowy charakter – wyjaśnia pan Piotr Oszczanowski. – Pragniemy stosownie to uczcić i sprawić, aby ten czas został w szczególny sposób zapamiętany. Mamy ku temu aż trzy powody: już niedługo obchodzić będziemy Święto Niepodległości (11 listopada), przez cały ten rok radujemy się z rocznicy siedemdziesięciopięciolecia funkcjonowania Muzeum Narodowego we Wrocławiu (1948–2023) i wreszcie powoli wkraczamy w tę najpiękniejszą aurę świąt – Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Z tych powodów od 10 listopada do 30 grudnia 2023 r. Muzeum Narodowe we Wrocławiu – pragnąc stać się jeszcze bardziej dostępne i chcąc gościć w swoich progach jak największą ilość wrocławianek i wrocławian, mieszkańców Dolnego Śląska, Polski i turystów zagranicznych – oferuje specjalną ofertę zwiedzania.