Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Muzeum Narodowe w Krakowie docenione za digitalizację zbiorów

Muzeum Narodowe w Krakowie docenione za digitalizację zbiorów

Muzeum Narodowe w Krakowie

Przedstawiciele Muzeum Narodowego w Krakowie odebrali 1 października 2015 roku podziękowania za aktywny udział w tworzeniu i upowszechnianiu polskiego dziedzictwa kulturowego w ramach realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu Kultura+, priorytet digitalizacja.

Bierzemy udział w tym programie od pięciu lat i zdołaliśmy w tym czasie udostępnić w sieci zdjęcia blisko 108 tysięcy zabytków muzealnych – mówi pani Agnieszka Widacka-Bisaga, pełnomocnik Dyrektora MNK ds. Digitalizacji. – W ramach projektów „Budowa infrastruktury digitalizacyjnej dla kultury w sieci” oraz „Centrum digitalizacji zbiorów bibliotecznych MNK” udało nam się pozyskać profesjonalny sprzęt oraz infrastrukturę. Do wyobraźni przemawia np. fakt, że w Muzeum położono w tym celu ponad 9 tysięcy metrów bieżących okablowania sieciowego, a zainstalowane komputery i serwery ważyły ponad 1,5 tony.

Kolejny projekt, „Krajobraz Małopolski na szklanych negatywach”, prowadzony razem z trzema innymi instytucjami kultury naszego regionu, pozwolił na konserwację 2076 niezwykle kruchych szklanych negatywów i sporządzenie reprodukcji zapisanych na nich fotografii w jakości oryginału. Obecnie MNK realizuje czwarty z projektów w ramach programu Kultura+, „Wszyscy święci w Muzeum Narodowym w Krakowie”. Pozwoli on na digitalizację, opracowanie popularno-naukowe i udostępnienie on-line ponad 2500 grafik z wizerunkami świętych postaci.

Efekty wprowadzania zabytków MNK do świata wirtualnego można obejrzeć na portalu.

Muzeum Narodowe w Krakowie

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.