Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Następca tronu Królestwa Sardynii sprzedaje makaron z food trucka

Następca tronu Królestwa Sardynii sprzedaje makaron z food trucka

Wiadomość z Los Angeles

Lato dobiega końca, lecz mimo końca sezonu nie maleje zainteresowanie popularnymi food truckami i szerzej rozumianym street foodem. Kulinarnej pasji, która ze względu na związaną z nią formę konsumpcji mogłaby być uznana za rozrywkę cokolwiek plebejską, uległ dynasta znany już ze słabości do stanu trzeciego.

Wnuk ostatniego sprawującego władzę króla Sardynii (uzurpującego także władzę nad innymi państwami włoskimi) założył firmę – sprzedaje potrawy ze świeżego makaronu na ulicach Los Angeles. Czterdziestopięcioletni xiążę Emanuel Filibert jest kolejnym, po swoim ojcu, Jego Królewskiej Mości królu Wiktorze Emanuelu IV, następcą króla Humberta II, zmuszonego do abdykacji po II wojnie światowej, gdy na terenie Włoch uzurpatorów z Sabaudii zastąpili kolejni uzurpatorzy – republikanie1. Swoje przedsiębiorstwo nazwał Prince of VeniceXiążę Wenecji, czyli tytułem, który nadał mu dziadek, nie bacząc, że niepodległa Wenecja była republiką. W 2016 roku Jego Królewska Wysokość przyjechał z wizytą do Los Angeles, gdzie zauważył ogromną popularność food trucków. Po kilku miesiącach od przyjazdu postanowił otworzyć własny interes. Kolorystyka jego furgonetki utrzymana jest w piemonckim błękicie dynastii sabaudzkiej, rządzącej „zjednoczonymi” krwią i żelazem Włochami w latach 1861-1946, co spotkało się także z krytyką. Xiążę jednak broni swojej decyzji i, jak mówił w wywiadzie dla włoskiego magazynu „Chi”, chce udowodnić, że mimo swego pochodzenia również ciężko pracuje. Następca tronu2 zachwala swój nowy biznes i twierdzi, że stał się on fenomenem w okolicach Los Angeles. Firma funkcjonuje od ponad roku i ma już pokaźne grono wielbicieli.

Xiążę urodził się i wychował w Szwajcarii, gdzie pracował dla funduszy inwestycyjnych. Przybył do Włoch dopiero w 2002 roku, kiedy zmiana konstytucji pozwoliła wygnanym męskim przedstawicielom rodziny królewskiej na powrót do kraju. Przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych często pojawiał się na czerwonym dywanie oraz występował w telewizji, m.in. we włoskiej edycji Tańca z gwiazdami, którą zresztą wygrał. W 2012 roku wystąpił we własnym reality show pt. Il Principiante (Początkujący). W każdym odcinku następca tronu wykonywał różne prace, np. rolnika, kucharza, robotnika, by spróbować życia zwyczajnego Włocha. Xiążę wystąpił także w co najmniej niezręcznej i niestosownej dla przyszłego króla reklamie elektronicznych papierosów, w której gwarantował ich użytkownikom więcej sexu. Jego Królewska Wysokość zajmuje się także działalnością charytatywną oraz kulturalną. Od 2003 roku jest żonaty z francuską aktorką, panią Klotyldą Courau, z którą ma czwórkę dzieci.

opracowanie: Igor Olech


1 W 1946 roku odbyło się porażające skalą nadużyć referendum dotyczące przyszłości ustrojowej państwa. Niewielką przewagą „wygrali” zwolennicy przekształcenia Włoch w republikę – przypis tłumacza.

2 Jego prawo do tronu, podobnie jak królewski tytuł jego ojca, zostały zakwestionowane przez niektórych członków Domu Sardynii, zarzucających Wiktorowi Emanuelowi IV zawarcie związku małżeńskiego z pogwałceniem praw dynastycznych, skutkującym utratą miejsca w linii sukcesji – przypis redakcji Portalu Legitymistycznego.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.