Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Nepalscy monarchiści nawołują do przywrócenia monarchii

Nepalscy monarchiści nawołują do przywrócenia monarchii

zeenews.com

Nepalska partia monarchistyczna Rastriya Prajatantra zorganizowała w sobotę (9 czerwca) swój największy w historii wiec, domagając się przywrócenia monarchii oraz odtworzenia państwa hinduskiego na miejsce obecnego państwa świeckiego.

Zwracając się w stolicy do około pięciu tysięcy osób, prezes partii, Kamal Thapa, stwierdził, iż promulgacja nowej konstytucji nie pomogła w utrwaleniu republiki federalnej, co jest porażką partii politycznych. W związku z tym należy więc przywrócić monarchię.

Wznoszone były także wołania o uczynienie Nepalu państwem hinduistycznym. Było to pierwsze tak duże zgromadzenie zorganizowane przez wspierającą króla organizację, w czasie gdy u władzy znajduje się rząd kierowany przez partię maoistyczną, która prowadziła dziesięcioletnią wojnę o obalenie monarchii.

Thapa, który był ministrem spraw wewnętrznych w dawnym rządzie królewskim, wypowiedział się stanowczo przeciwko szefowi maoistów, Prachandzie, za to, iż pozwolił on na obecność zagranicznych dyplomatów podczas spotkania reprezentantów wszystkich partii, które odbywało się w jego rezydencji, a na którym podejmowano ważną decyzję. Jak maoiści, którzy wznosili górnolotne antyindyjskie slogany, rozpoczynając dziesięcioletnią wojnę, mogą kłaniać się zagranicznym panom? — pytał sarkastycznie. Zaskoczeniem jest, że Prachanda, który określał swą partię jako nacjonalistyczną, mówi teraz, iż nie da się obecnie osiągnąć pokoju i stabilizacji bez wsparcia z Indii — rzekł Thapa.

Wyrażając zaniepokojenie wobec rosnących wpływów zagranicznych w kraju, Thapa podkreślił konieczność zachowania spójności narodowej. Wykluczył także możliwość reaktywacji „martwego” Zgromadzenia Ustawodawczego — jak proponowali niektórzy liderzy polityczni — wyjaśniając, iż zamiast tego należy ogłosić nowe wybory. Obciążył też odpowiedzialnością główne partie — łącznie z Komunistyczną Partią Nepalu (Maoistowską), Kongresem Nepalskim oraz Komunistyczną Partią Nepalu (Zjednoczeniem Marxistowsko-Leninowskim) — za obecną sytuację w kraju.

Były członek parlamentu oraz przywódca partii Devendra Nepali zaproponował powrót do konstytucji z roku 1990, która gwarantuje monarchię konstytucyjną.

Podczas gdy Nepal przechodzi kryzys konstytucyjny w obliczu braku ciała przedstawicielskiego oraz podziału wśród partyj odnośnie do legitymacji obecnego rządu maoistycznego premiera Baburama Bhattaraia, który jednostronnie ogłosił nowe wybory do Zgromadzenia Ustawodawczego, kampania zainicjowana przez monarchistów wydaje się mieć znaczenie. Wybory wyznaczono na 22 listopada.

opracowanie: Dawid Świonder

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.