Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » „Nie” dla demonstracji republikańskiej w urodziny królowej Małgorzaty

„Nie” dla demonstracji republikańskiej w urodziny królowej Małgorzaty

Gratulacje dla królowej

Pomimo tego że poparcie dla monarchii duńskiej w dalszym ciągu jest wysokie (zgodnie z badaniami opinii publicznej z czerwca ubiegłego roku — 77,8% w Duńczyków opowiada się za monarchią, a tylko 15,3% popiera republikę), w 2009 roku utworzono organizację o nazwie Den Republikanske  Grundlovsbevægelse (Republikański Ruch Konstytucyjny).

Jej przywódca Viggo Smitt, z uśmiechem na twarzy, powiedział w sobotę „Politiken”, że mają oni na celu zniesienie monarchii. Tak czy inaczej, policja odrzuciła ich wniosek o przeprowadzenie w piątek protestu na placu Amalienborg, w czasie gdy królowa Małgorzata, z okazji jej 70 urodzin, pojawi się na balkonie pałacu. Republikanie chcieli wysłać około 10-30 protestujących trzymających banner z napisem: „Gratulujemy Małgorzato, ale wolelibyśmy na Ciebie zagłosować!”. Policja nie zezwoliła jednak na protest, a uzasadnienie, które przedstawiła, jest całkiem zabawne.

królowa Małgorzata II

Johan Reiman, szef policji w Kopenhadze, stwierdził, że w ramach przestrzegania Konstytucji można nie zezwolić na publiczną demonstrację, w przypadku jeżeli istnieje ryzyko zagrożenia porządku publicznego. Jego zdaniem — w tym wypadku protestujący musieliby być otoczeni szczelnym kordonem, tak aby nie byli narażeni na poszkodowanie przez tłumy, które przyszłyby uczcić królową.

Więcej: http://politiken.dk/debat/signatur/article944381.ece

opracowanie: Tomasz Panek

Od Redakcji: Nawet w najbardziej demoliberalnych i przenikniętych praktycznym ateizmem państwach i społeczeństwach instynkt monarchiczny, szczególnie, gdy ma oparcie w żyjących symbolach wielowiekowej dynastii, nie ginie. Monarchia jest ustrojem naturalnym, nawet wtedy, gdy w konkretnym momencie dziejowym panujący jest tylko eleganckim dodatkiem do demokracji. Ciągłość i trwałość dynastyczna jest niezbędnym warunkiem przyszłej Kontrrewolucji.

Nie ukrywamy, sami również chętnie zobaczylibyśmy rozprawę z tymi, którzy chcieliby targnąć się na majestat królowej.

Jej Królewskiej Mości królowej Małgorzacie II składamy najserdeczniejsze życzenia wielu lat panowania.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.